Image

Artykuły i wywiady

Image

16 kwietnia - Łazienki Król. - wykład A.Kowalskiej , pomorskiej konserwator zabytków, nt. zagospodarowania ruin historycznego Gdańska

17 kwietnia - Rada Ministrów
- Łazienki Król. - wykład nt. pozostałości po obozie koncentracyjnym w Płaszowie
- BBN - posiedzenie Komitetu Organizacyjnego ds. sprowadzenia szczątków admirała Unruga z Paryża do Gdyni
- Filharmonia Narodowa - koncert Royal String Quartet w 75 rocznicę Powstania w Getcie W-wskim

18 kwietnia - Komitet Europejski Rady Ministrów
- pierwsze posiedzenie nowej Rady Programowej Muzeum POLIN
- Komitet Honorowy Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przy Prezydencie RP

19 kwietnia - 75 rocznica Powstania w Getcie W-wskim

20 kwietnia - Pałac Prezydencki - ogłoszenie nowych Pomników Historii, m.in. Kwidzyn

21-22 kwietnia - uroczystości rocznicowe w Ravensbrueck i Sachsenhausen

24 kwietnia - posiedzenie Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci w nowym składzie

25 kwietnia - Komitet Europejski Rady Ministrów

26 kwietnia - Komitet Stały Rady Ministrów
- Zamek Król. - gala Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

27 kwietnia - konferencja "Statystyka muzealna w Europie"
- Filharmonia Bałtycka - Pomorska Nagroda Artystyczna za 2017 r.

28 kwietnia - Gdańsk - uroczystości w 40-lecie Wolnych Związków Zawodowych
- Filharmonia Narodowa - koncert z cyklu "Powstało w wolnej Polsce"

25.04.2018 J. Sellin: prezentujemy dzisiaj 20 edukacyjnych filmów historycznych

papW ramach realizacji wieloletniego programu rządowego "Niepodległa" prezentujemy dzisiaj 20 filmów historycznych skierowanych do polskich szkół - powiedział w środę wiceszef MKiDN Jarosław Sellin, pełnomocnik rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP.

Sellin wraz z minister edukacji narodowej Anną Zalewską biorą udział w lekcji historii zorganizowanej w ramach obchodów "Roku dla Niepodległej" w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV w Warszawie.

Więcej…

21.04.2018 73. rocznica wyzwolenia niemieckich obozów Ravensbrück i Sachsenhausen. Wizyta wiceministra Sellina w Niemczech

mkidn 01 cmyk MG 3103W sobotę 21 kwietnia Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin rozpoczął dwudniową wizytę w Niemczech. Wiceminister wziął udział w uroczystościach z okazji 73. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i Sachsenhausen. W obchodach uczestniczyła również Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, byłe więźniarki, które przeżyły obóz, ich rodziny, a także polska młodzież.

- To nasz obowiązek - pamiętać o tysiącach Polek zamordowanych w bestialski sposób w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück i o wszystkich, którzy stracili życie w obozach Ravensbrück i Sachsenhausen. Chcemy uczcić ich pamięć, ale również pokazać całemu światu, że pamięć o tej zbrodni nie przemija – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Więcej…

16.04.2018 Jarosław Sellin: Media publiczne to dobro i warto je utrzymywać. Będziemy to robić poprzez dotacje z budżetu państwa

siodma9„Trzeba uzmysłowić ludziom, że media publiczne to dobro i warto je utrzymywać. Będziemy to robić poprzez dotacje z budżetu państwa, bo abonament jest ściągany coraz marniej, jest już czymś anachronicznym. Z tego co wiem, jeśli jakieś rozwiązanie poza abonamentowe zostanie przyjęte, to będą to dotacje z budżetu państwa” – mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, gość poranka „Siódma 9”, pytany o projekt ustawy o opłacie audiowizualnej.

W rozmowie z Marcinem Fijołkiem odniósł się do propozycji przedstawionych przez premiera Morawieckiego na sobotniej konwencji PiS-u.

 

„To są propozycje przez premiera Morawieckiego, więc on to potrafi wyliczyć ile one będą kosztować. Emerytury macierzyńskie dla matek, które wychowały min. czwórkę dzieci, a niestety jest to niezwykle rzadkie zjawisko, są bardzo sprawiedliwe i bardzo potrzebne. Obniżka CIT może paradoksalnie przynieść większe wpływy tego podatku, bo takie są nasze doświadczenia po pierwszej obniżce” – powiedział.

Prowadzący rozmowę red. Marcin Fijołek pytał swojego gościa m.in. czy oferta programowa przedstawiona na ostatniej konwencji PiS była podyktowana spadającym poparciem w sondażach.

„To też bierzemy pod uwagę, nie ma co ukrywać. Jesteśmy partią programową i tak było od zawsze, w przeciwieństwie do dzisiejszej opozycji. Na pewno jesienią, będziemy przedstawiać kolejne propozycje” – zaznaczył Sellin.

Wiceminister dopytywany, kiedy obietnice przerodzą się w projekty ustaw, odpowiedział: „Sejm obraduje do końca lipca, więc mamy trochę czasu. Myślę, że wszystkie propozycje, które przedstawiliśmy, będą zrealizowane przed wakacjami”.

W rozmowie poruszono również wątek prac podkomisji smoleńskiej. „Nie znam się na tym, więc nie wiem, czy dwa lata to wystarczająco, aby to wszystko wyjaśnić. Ustalenia technicznego wyglądają przekonująco. (…) Państwo polskie zaczęło poważnie podchodzić do tej sprawy” – podkreślił.

Odniósł się także do projektu dekoncentracji kapitału na rynku medialnym. „Taki projekt jest, ale nie ma decyzji politycznej, że z tym projektem ruszamy. Kierownictwo ministerstwa zasygnalizowano, że projekt jest gotowy. To jest kwestia roztropnego rozkładania propozycji, które są konfliktogenne, również za granicą. Trzeba rozkładać je w czasie” – tłumaczył.

12.04.2018 - 61 posiedzenie Sejmu RP. Odpowiedzi na pytania bieżące

sejm2017Odpowiedź ministra Jarosława Sellina na pytania posłów Marka Sowy i Pawła Kobylińskiego(Nowoczesna) dotyczące kulis zakupu kolekcji książąt Czartoryskich.

11.04.2017 61 posiedzenie Sejmu

sejm2017Wystąpienie ministra Jarosława Sellina podczas debaty nad sprawozdaniem Komisji Kultury i Środków Przekazu o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej

6.04.2018 J. Sellin: potrzebujemy dobrej, prawdziwej, zgodnej z prawdą narracji historycznej

papPotrzebujemy dobrej, prawdziwej, zgodnej z prawdą narracji historycznej – powiedział w piątek wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas konferencji prasowej z okazji pierwszej rocznicy połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.

Sellin poinformował, że z okazji rocznicy w piątek odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Muzeum II Wojny Światowej (które powstało w wyniku połączenia - PAP) w jej nowym składzie powołanym w lutym br. przez resort kultury. Wyjaśnił, że spotkanie Rady było „wielogodzinne i bardzo owocne”, przypominając, że w skład Rady wchodzą „wybitni polscy historycy”.

Więcej…

24.03.2018 Co dalej z zaostrzeniem przepisów aborcyjnych? Komentarze polityków

logo pr3Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała dla Komisji Polityki Społecznej i Rodziny obywatelski projekt ustawy "Zatrzymaj aborcję". Zakazuje on usuwania ciąży ze względu na wady płodu. O sprawie mówili goście "Śniadania w Trójce".

Jarosław Sellin (PiS) jest zwolennikiem wyeliminowania – jak mówił – barbarzyńskiej przesłanki w polskim prawie dopuszczającej zabijania dzieci z powodu niepełnosprawności bądź choroby. Polityk stwierdził, że w cywilizowanych społeczeństwach uznajemy, że tacy ludzie powinni być roztoczeni opieką. – Sejm zajmuje się tą sprawą, jedna komisja już wydała swoje orzeczenie, kolejne będą to czynić w następnych tygodniach – podkreślił.
Goście: Jarosław Sellin (PiS), Rafał Grupiński (PO), Stanisław Tyszka (Kukiz’15), Jarosław Kalinowski (PSL), Paweł Rabiej (Nowoczesna), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta)

24.03.2018 Wiceminister Sellin: "Prawo zezwalające na zabijanie dzieci chorych jest po prostu prawem barbarzyńskim"

wpolityceWidzimy, że państwo roztacza swoją opiekę na żyjące dzieci, robią to też różne organizacje społeczne, pozarządowe. Życie w świadomości, że można zgodnie z prawem tego typu dzieci zabić, że prawo na to zezwala, jest po prostu nieznośne— powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

wPolityce.pl: Na antenie „Trójki” mówił Pan, że popiera zakaz aborcji eugenicznej. Czy uważa Pan zatem, że projekt „Zatrzymaj Aborcję” powinien być dalej procedowany w jak najszybszym tempie?

Mój osobisty pogląd jest taki, że uważam, iż prawo zezwalające na zabijanie dzieci chorych, niepełnosprawnych, jest po prostu prawem barbarzyńskim. Widzimy, że państwo roztacza swoją opiekę na żyjące dzieci, robią to też różne organizacje społeczne, pozarządowe. Życie w świadomości, że można zgodnie z prawem tego typu dzieci zabić, że prawo na to zezwala, jest po prostu nieznośne. Uważam, że prędzej czy później powinniśmy z takiej przesłanki eugenicznej, zezwalającej na zabijanie takich dzieci się wycofać.

Pan mówi, że to, iż niewykluczenie przesłanki eugenicznej z ustawy aborcyjnej to barbarzyństwo, a druga strona tego sporu uważa, że barbarzyństwem jest właśnie zaostrzanie ustawy aborcyjnej. Wygląda na to, że w tej sprawie nie ma szans na osiągniecie jakiegoś porozumienia.

Nie zgadzam się też z tą nomenklaturą, która w tym sporze obowiązuje. To my proponujemy złagodzenie prawa aborcyjnego, bo chcemy chronić życie w większym wymiarze niż dotąd. A druga strona, która chce doprowadzić do tego, że zabijać mozna dzieci do 12 tygodnia ciąży nawet z powodów społecznych, to to są ludzie, którzy chcą zaostrzyć prawo aborcyjne, bo chcą, żeby dzieci zabijanych w Polsce było więcej. To jest ostre prawo. To my łagodzimy prawo, jeśli dążymy do tego, żeby dzieci miały prawo się rodzić, miały prawo żyć.

Zmienię temat. PiS przygotował nowelizacje ustaw sądowych, zakładające m.in. publikację zaległych trzech wyroków Trybunału Konstytucyjnego i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w sądach powszechnych. Niektórzy komentatorzy i politycy opozycji mówią, że cofają się, poddają się jeśli chodzi o reformę sądownictwa.

Nie zmieniamy istoty reformy wymiaru sprawiedliwości. Chcemy, żeby korporacja zawodowa sędziów, która zawłaszczyła sobie ten obszar władzy państwowej, przestała być korporacją poza wszelką kontrolą. Robimy to, jesteśmy w tym konsekwentni. Te korekty, które teraz klub PiS zaproponował nie zmieniają istoty i celu reformy wymiaru sprawiedliwości, są tylko korektami. Można to potraktować też jako kontynuację reformy wymiaru sprawiedliwości, bo przecież tych reform będzie dużo więcej, zwłaszcza tych dotyczących procedur, które obowiązują w sądach. Nie ukrywamy też, że chcemy zakończyć spór z Komisją Europejską w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Komisja sama już rozumie, że zabrnęła za daleko i wyszła poza swoje uprawnienia. Te korekty mogą doprowadzić do tego, że te spór się zakończy i to jest w interesie obu stron.

Czy w pana ocenie, jeśli te ruchy nie wystarczą do wycofania tej procedury art. 7 przeciwko naszemu państwu, powinny nastąpić kolejne ustępstwa ze strony Polskiej?

Myślę, że otrzymanie „białej księgi” przez przywódców państw UE, wraz z tymi korektami które teraz proponujemy, będzie już wystarczające do tego, żeby ten spór został zakończony.

Ostatnio w Sejmie mocne wystąpienie miała wicepremier Szydło. Zwróciła się w nim m.in. do opozycji, że są takie sprawy, w których powinniśmy mówić jednym głosem, bo to polska racja stanu. Chodziło jej o politykę zagraniczną. Czy zgadza się Pan z takim stanowiskiem?

To był apel o to, żeby przywrócić w Polsce coś, co kiedyś funkcjonowało, mianowicie takie poczucie solidarności, jeśli chodzi o realizowanie celów polskiej polityki zagranicznej. Niezależnie od tego, czy się siedzi w ławach rządowych czy opozycyjnych. Tymczasem niestety mamy do czynienia w ostatnich ponad dwóch latach z opozycją, która również i ten wymiar polskiej polityki kwestionuje, przeszkadza, próbuje budować jakąś alternatywną politykę zagraniczną. W dodatku namawia naszych partnerów zagranicznych, żeby polskiemu rządowi w realizacji idei podmiotowości Polski w polityce zagranicznej po prostu przeszkodzić. Liczę na to, że za jakiś czas jednak opozycja ochłonie i zrozumie, iż interesy Polski na arenie międzynarodowej czasami wchodzące w kolizję z interesami innych ważnych graczy na arenie międzynarodowej wymagają solidarnego wsparcia i tego też od opozycji oczekujemy.

14.03.2018 Jarosław Sellin o zmianie ustawy o KRS: Niezwoływanie Rady jest obstrukcją

rmf24"Posiedzenie Sejmu jest w przyszłym tygodniu, mam nadzieję, że to się uda przeprocedować, żeby KRS zaczął pracę" - tak o najnowszym projekcie autorstwa posłów PiS w sprawie zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jarosław Sellin. "Niezwoływanie KRS jest obstrukcją, paraliżem istotnej części władzy państwowej w Polsce" - uważa wiceminister kultury. "Można podejrzewać ze względu na pewne zaangażowanie polityczne pani Gersdorf, że nie ułatwiałaby kontynuowania tej reformy. W związku z tym trzeba tę sytuację naprawić" – mówi gość Mariusza Piekarskiego. Decyzje ws. kandydata PiS na prezydenta Warszawy są, dojrzewają, ale będą komunikowane po 10 kwietnia - tak Sellin odpowiada na pytanie, czy kandydatem będzie Michał Dworczyk, czy może Patryk Jaki. Jak sam przyznaje, postawiłby na tego, "który rokuje, że Warszawa będzie zabrana mafii reprywatyzacyjnej". Także po 10 kwietnia zapadnie decyzja ws. kandydata na prezydenta Gdańska. "Mamy raczej młodych kandydatów" - zapewnia gość Mariusza Piekarskiego. "To jest ciekawy człowiek, który ma dużo zasług społecznych" - tak Sellin mówi o ewentualnym poparciu dla Kacpra Płażyńskiego.

MariuszPiekarski, RMF FM: Zacznijmy od najświeższej rzeczy. Prawo i Sprawiedliwość właśnie złożyło w Sejmie poselski projekt dot. KRS-u. To prezes Trybunału Konstytucyjnego ma zwoływać posiedzenie KRS-u, a nie I Prezes Sądu Najwyższego. Nacisnęła na odcisk PiS-owi pani prof. Gersdorf?

Jarosław Sellin: Krajowa Rada Sądownictwa jest ważnym organem w ustroju polskiego sądownictwa. Opiniuje np. kandydatów na asesorów - do 25 marca trzeba zaopiniować chyba 80-paru kandydatów właśnie na asesorów. Niezwoływanie KRS-u jest obstrukcją, jest paraliżem istotnej części władzy państwowej w Polsce.

Więcej…

14.03.2018 Jarosław Sellin: zarzuty o łamaniu praworządności w Polsce to hipokryzja Brukseli

RADIO OPOLE 

- Zarzuty w stosunku do Polski, że u nas łamana jest praworządność, to nic innego jak hipokryzja - tak spór z Komisją Europejską o reformę sądownictwa komentował dziś (14.03) w rozmowie "W cztery oczy" Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

W piątek (16.03) w Brukseli rozpoczyna się seminarium poświęcone "Białej księdze", którą specjalnie dla Komisji Europejskiej przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- W wielu krajach Unii Europejskiej organa kontrolujące władzę sądowniczą są wybierane przez władzę wykonawczą, nawet wprost przez prezydentów, premierów, kancelarię premiera albo parlament. Dlaczego w Polsce nie może być podobnie? Dlaczego parlament nie może wybierać np. członków Krajowej Rady Sądownictwa? Wyjaśniamy to w tej księdze, żeby pokazać, że w gruncie rzeczy zarzuty wobec nas są hipokryzją - mówi minister.

Polski rząd musi rozpocząć prace nad budowaniem prawdziwego wizerunku Polski, zwłaszcza jeśli chodzi o naszą historię - tak Jarosław Sellin mówi dziś (14.03) w "Poglądach Osądach" komentując w ten sposób tzw. fakenewsy niszczące wizerunek Polski za granicą.

- Zwłaszcza naszą historię, bo przekonaliśmy się przy okazji tego niepotrzebnego i niechcianego przez nas napięcia związanego z nowelizacją ustawy o IPN i tej reakcji, która nastąpiła w Izraelu czy w Stanach Zjednoczonych. Przekonaliśmy się o tym, jak straszna jest ignorancja i niewiedza na temat polskiej historii. Zwłaszcza historii II wojny światowej. Taką systematyczną, wieloletnią pracę w dziedzinie polityki historycznej można budować na trwałych instytucjach - przekonywał Sellin.

Jak mówił te instytucje właśnie teraz są budowane. Chodzi o Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II, Muzeum Kresów, Pamięci Sybiru, Powstania Wielkopolskiego czy Żołnierzy Wyklętych.

 

©2005 - 2018 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search