Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Archiwum - 2016

29.12.2016 Państwo kupi Kolekcję Książąt Czartoryskich

Pr24W czwartek ministerstwo kultury podpisze umowę z księciem Adamem Karolem Czartoryskim o sprzedaży zbiorów. Na rzecz Skarbu Państwa ma przejść całość kolekcji, viagra wraz z budynkami muzeum. ? Każde poważne państwo dba o to, pills by mieć w swoich zasobach dziedzictwo kulturowe ? mówił w audycji Rozmowa Poranka ? 24 Pytania Jarosław Sellin, doctor wiceminister kultury.

Wysłuchaj nagrania audycji 

Jak wyjaśniał wiceminister, kolekcja książąt Czartoryskich, zbierana od ponad 200 lat, jest najcenniejszą w Polsce. Wiąże się z historią narodu i państwa. ? W tej kolekcji są dowody naszej historii. Najcenniejsze dokumenty, na przykład oryginał unii polsko-litewskiej, rękopisy Długosza ? mówił. Sellin ocenił, że taki zbiór powinien być na wieki własnością narodową.

Zdaniem wiceministra, zakup jest zasadny, ponieważ w przypadku kolekcji prywatnej nie ma pewności, że na zawsze pozostanie ona w Polsce. ? Zawsze można uruchomić taką procedurę prawną, w której się okazuje, że kolekcja ulega rozproszeniu. Lepiej mieć pewność, że jest zabezpieczona, jest w Polsce i należy do narodu polskiego ? podkreślił.
Jarosław Sellin w rozmowie odniósł się także do sytuacji w polskim parlamencie. Zaznaczył, że Sejm istnieje po to, by odbywała się w nim debata publiczna, jednak lepiej, gdy ma charakter kulturalny. ? Od roku taka debata jest niemożliwa. Mamy do czynienia z opozycją, która się prześciga w anty PiS-ie.
Dodał, że to szaleństwo i wariactwo liderów PO i Nowoczesnej. ? Czekam na jakieś ochłonięcie, czekam, by zrozumieli, że mamy prawo rządzić i jesteśmy trwałą formacją na scenie politycznej ? podsumował.