Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Archiwum - 2016

22.11.2016 Jarosław Sellin: Na 100-lecie niepodległości powstanie Muzeum Historii Polski

logoNa 100-lecie niepodległości Polski powstanie Muzeum Historii Polski, shop a na 450-lecie Unii Lubelskiej w Lublinie Muzeum Ziem Wschodnich, pilule a do produkcji zostanie skierowanych 5 scenariuszy filmów historycznych ? powiedział w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Wysłuchaj nagrania audycji

 

Krzysztof Kaszubski: Przyjechał pan do Biblioteki Elbląskiej, by wręczyć akt nadania statusu biblioteki naukowej

Jarosław Sellin: Przywiozłem decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego o tym, że Biblioteka Elbląska imienia Kamila Cypriana Norwida znalazła się w gronie siedmiu elitarnych bibliotek w Polsce, której część zbiorów została włączona do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Placówka będzie działać naukowo jak mały uniwersytet. Biblioteka Elbląska powstała 415 lat temu. Po wojnie została ograbiona, a to co udało się zachować trafiło w formie depozytu do Torunia. W jej zbiorach jest obecnie 9 tysięcy tomów. Elbląska placówka jest jedyną w Polsce w mieście powiatowym, która znajduje się w tak elitarnym gronie.

Jarosław Sellin: Na 100-lecie niepodległości powstanie Muzeum Historii Polski

Jarosław Sellin: Sporu po naszej stronie nie ma, jest decyzja ministra o połączeniu. Oba muzea należą do ministerstwa, spór jest po drugiej stronie, histeryczny, nieprawdziwy, oparty na rozpowszechnianiu nieprawdy. Obecna dyrekcja Muzeum II W.Ś. rozpowiada, że rzekomo minister likwiduje Muzeum, dostajemy w tej sprawie listy. Nie likwidujemy, tylko łączymy. Ministerstwo ma w jednym mieście 2 muzea o tej samej tematyce, dotyczącej II wojny światowej, dlaczego miałby ich nie połączyć? Połączymy je.

 

Krzysztof Kaszubski: W pana opinii powinno też powstać muzeum dawnych ziem wschodnich.

Jarosław Sellin: Jest potrzeba powołania Muzeum Kresów. Przychodzą inicjatywy z wielu miast, jest tęsknota za tym, by opowiedzieć o naszym dorobku za wschodnią granicą, wspieramy te inicjatywy. Chcemy, żeby główne Muzeum Ziem Wschodnich powstało w Lublinie, bo blisko Kresów i za 3 lata będziemy obchodzić 450-lecie Unii Lubelskiej.

 

Krzysztof Kaszubski: Kolejne muzeum, o którym pan wspomina, to Muzeum Historii Polski na 100-lecie Polski, które ma powstać jako część Cytadeli Warszawskiej.

Jarosław Sellin: Cytadela dzisiaj jest słabo odwiedzana, bo jest słabo zagospodarowana. To miejsce będzie wzgórzem muzeów. Jest już muzeum X Pawilonu przypominające męczeństwo Polaków w czasach carskich i muzeum katyńskie. Powstaną jeszcze 2 potężne muzea, Muzeum Historii Polski i nową siedzibę dostanie Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Historii Polski było formalnie powołane, miało pracowników a nie miało siedziby. Chcemy, żeby w 2018 roku, w setną rocznicę już budynek muzeum stał w stanie surowym.

 

Krzysztof Kaszubski: Marzy się panu duża produkcja filmowa, historyczna.

Jarosław Sellin: Państwowy Instytut Sztuki Filmowej ma do dyspozycji tylko 140 mln złotych rocznie do podziału...

 

Krzysztof Kaszubski: Na Zachodzie tyle kosztuje jeden film średnio budżetowy.

Jarosław Sellin: Dlatego uznaliśmy, że obok PISF trzeba powołać nowy mechanizm dedykowany wyłącznie filmowi historycznemu. Dochodzimy do niego w ten sposób, że ogłosiliśmy konkurs na pomysły scenariuszowe na film historyczny. Spodziewaliśmy się 200 projektów a otrzymaliśmy 850, z nich komisja wybrała 50, które otrzymają dofinansowanie na opracowanie scenariuszy i z nich wybierzemy 5 do realizacji, ale pozostałe mogą też znaleźć u reżyserów wolę realizacji.

 

Krzysztof Kaszubski: Czy w pana politykę tworzenia filmów historycznych wpisuje się film o Dywizjonie 303?

Jarosław Sellin: Ten film jest już realizowany, został wsparty przez PISF. Pamiętam znakomity film czeski Sveraka o pilotach czeskich, że to piloci czescy obronili Anglię. Owszem, byli dzielni, ale było ich kilkakrotnie mniej od pilotów polskich, więc to pokazuje jak ważne jest robienie filmów historycznych.

 

Krzysztof Kaszubski: Czy pracuje się w ministerstwie nad mechanizmem finansowanie mediów publicznych, by mogły realizować misję na godnym poziomie?

Jarosław Sellin: Są trzy organa państwa które zajmują się mediami publicznymi, to jest Rada Mediów Narodowych, KRRiTV oraz UOKiK. Oczekujemy od nich, by wypracowały nowy mechanizm wsparcia mediów publicznych, gdy tylko będą gotowe, to ministerstwo zgłosi taki projekt.