Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Archiwum - 2015

23.12.2015 Sellin: TK właściwie nie jest organem sądowym, ale kontrolnym

TVN24Trybunał Konstytucyjny to nie jest sąd w klasycznym rozumieniu tego słowa - stwierdził Jarosław Sellin (PiS). - Odsyłam Pana do konstytucji, recipe to sąd konstytucyjny - nie zgadzał się Marcin Kierwiński (PO). Goście "Faktów po Faktach" w TVN24 dyskutowali na temat TK i nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS. Pomimo licznych zastrzeżeń polityków opozycyjnych nowelizację ustawy o TK we wtorek uchwalił Sejm, store a w środę zajął się nią Senat. Zobacz nagranie programu

 

Organ sądowy, czy kontrolny?
Jarosław Sellin (PiS) i Marcin Kierwiński (PO) na antenie TVN24 znacząco różnili się w ocenie pozycji i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. - W konstytucji TK właściwie nie jest organem sądowym, jest organem kontrolnym - stwierdził Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. - Sądem Najwyższego szczebla w Polsce jest Sąd Najwyższy, nie TK. TK został powołany do tego, by orzekać w sposób kontrolny, czy jakieś fragmenty ustaw są konstytucyjne, czy nie. To nie jest sąd w klasycznym rozumieniu tego słowa. W związku z tym w tej ustawie naprawczej przywracamy miarę rzeczy - powiedział. Z twierdzeniem tym zdecydowanie nie zgodził się Marcin Kierwiński (PO). - Odsyłam Pana do konstytucji. To sąd konstytucyjny, który jest gwarantem, że konstytucja w ogóle obowiązuje. Bo jeżeli go nie będzie, to konstytucja przestanie mieć znaczenie - podkreślił.

 

"Obrona korporacyjnych interesów"
Jarosław Sellin ocenił, że negatywne opinie wydawane na temat nowelizacji ustawy o TK, m.in. przez środowiska sędziowskie, nie są dyskwalifikujące dla tej nowelizacji. - Istnieje niestety coś takiego jak obrona korporacyjnych interesów. Mamy do czynienia z taką sytuacją, że w różnych dziedzinach życia publicznego korporacje się wzajemnie wspierają - tłumaczył w TVN24. - To nie jest ustawa naprawiająca, tylko demolująca - stwierdził Marcin Kierwiński. - Szuka pan na siłę wroga: prezes Sądu Najwyższego, Krajowa Rada Sądownictwa, Biuro Analiz Sejmowych, wszyscy są złym układem, a jedynymi rycerzami w białych zbrojach jest PiS i prokurator Piotrowicz - ironizował. Ustawa o TK autorstwa PiS Przyjęta we wtorek przez Sejm nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS zakłada szereg zmian w tej instytucji, m.in. większą liczbę sędziów tworzących pełny skład Trybunału, nowy sposób głosowania w Trybunale oraz powierzenie prezydentowi i ministrowi sprawiedliwości możliwości wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu Trybunału.