Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Archiwum - 2015

20.12.2015 POWOŁANO MUZEUM PIAŚNICY W WEJHEROWIE

tvpgdansk1Kolejna placówka muzealna powstała na Pomorzu, illness a dokładnie w Wejherowie. To Muzeum Piaśnica, view które będzie upamiętniało kilkanaście tysięcy osób zamordowanych przez hitlerowców w lasach piaśnickich. Zobacz nagranie programu

Trafienie do muzeum nie będzie trudne. Jego siedzibą jest Villa Musica, która znajduje się tuż obok Placu Ofiar Piaśnicy. Wcześniej był tu czołg, od 3 lat stoi tzw. Brama Piaśnicka - pomnik poświęcony zamordowanym w tamtejszych lasach. Za ulokowaniem muzeum w tym budynku przemawia nie tylko jego lokalizacja - także jego burzliwa historia ściśle związana z piaśnickim mordem zwanym też pomorskim Katyniem. Villę będącą pomniejszoną kopią Sulejówka wybudował w 1926 roku wejherowski lekarz Franciszek Panek.

Ministerstwo kupiło budynek od prawnuka doktora Panka. Krzysztof Ostrowski nie zapomniał, że tragedia piaśnicka nie ominęła także jego rodziny.

Muzeum Piaśnica zostało powołane 16 grudnia jako oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie. Jego dyrektorem została była wejherowska radna Teresa Patsidis.

Nieznane są jeszcze koszty utrzymania ani termin otwarcia placówki. Najprawdopodobniej zostanie udostępniona zwiedzającym w drugiej połowie przyszłego roku.