Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Archiwum - 2010

6.12.2010 "Rosja zdecydowała się na zbliżenie, bo się boi"

TVN 24  - Rosja zdecydowała się na zbliżenie z zachodem, advice bo boi się Chin i zagrożenia islamskiego ze strony tzw. "miękkiego podbrzusza". Pytanie, look czy my też skorzystamy na tym zbliżaniu - mówił w "Rozmowie Rymanowskiego" Jarosław Sellin z PiS.

Goście Bogdana Rymanowskiego - Jarosław Sellin, Władysław Frasyniuk i Tomasz Nałęcz - dyskutowali o stosunkach polsko-rosyjskich w kontekście dzisiejszej wizyty w naszym kraju prezydenta Rosji.

- Ta wizyta jest udana, bo w gruncie rzeczy obydwie strony dążą do tego samego. Polska chce być znaczącym państwem w Europie i Rosja po okresie kontestowania już to akceptuje. Symboliczne, że Miedwiediew przez Warszawę leci do Brukseli - przekonywał Nałęcz. Jak dodał, Rosja chce się oprzeć o Europę, by być skuteczna na wschodzie.

Zdaniem Władysława Frasyniuka, przyczyny ocieplenia stosunków z Polską są nieco inne. Miedwiediew i Putin potrzebują wstrząsu by stać się nowoczesnymi politykami, muszą pokazać stalinowskie korzenie i odciąć się od nich - tutaj Polska jest im potrzebna. Z kolei dla nas ważne są stosunki z potężnym sąsiadem. Politycy muszą otworzyć drzwi dla polskich przedsiębiorców - podkreślał i dodawał, że już od pewnego czasu trwa proces budowania dobrosąsiedzkich stosunków "na poziomie polityków i na poziomie społeczeństw".

Z kolei Sellin mówił, że Rosja ociepla swoje podejście do Polski, ponieważ ta wyzbyła się ambicji w realizowaniu swojej polityki wschodniej. - Polska się samoogranicza w swojej aktywności na wschodzie i stąd ocieplenie. Polska wprowadza za dużo realpolitik w miejsce idealizmu - mówił Sellin.

http://www.tvn24.pl/12690,1685178,0,1,rosja-zdecydowala-sie-na-zblizenie--bo-sie-boi,wiadomosc.html