Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Archiwum - 2013

16.12.2013 - Upadająca władza chce dzielić się odpowiedzialnością?

Tu podaj tekst alternatywny

TV REPUBLIKA - Gośćmi programu byli: Jarosław Sellin (PiS), ask Marcin Święcicki (PO). Jarosław Sellin pytany dlaczego w Polsce potrzebny jest ponownie okrągły stół odpowiedział: ?Ja tego postulatu zupełnie nie rozumiem. Przypomina to rok 1989, sickness czyli upadającą władzę, która chciała podzielić się odpowiedzialnością z opozycją i w sposób kontrolowany podzielić się tą władzą. Więc jeśli taka propozycja pada, to być może wróciliśmy do tamtych czasów. Być może świadczy to o tym, że Donald Tusk po sześciu latach rządów zrozumiał, że rzeczywistość wymyka mu się z pod kontroli i może się tą współodpowiedzialnością za potężne bezrobocie w Polsce, za największy dług  historii naszego państwa- podzielić.

Kolejnym tematem rozmowy były zamieszki na Ukrainie i reakcje na te wydarzenia w Polsce. ?Moim zdaniem, po to odbyła się debata sejmowa na temat Ukrainy, żeby przedstawiciele rządu mogli usłyszeć to, co na ten temat myśli opozycja i albo chcieć wyciągnąć z tego wnioski, albo nie. Niestety mam przypuszczenie, graniczące z pewnością, że taki minister jak Radosław Sikorski, ma skłonności wyłącznie kpienia z propozycji opozycji a nie brania ich poważnie pod uwagę. Po to też odbyło się spotkanie wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego z prezydentem Bronisławem Komorowskim i po to PiS wręczyło prezydentowi memorandum w sprawie Ukrainy, w którym zaproponowaliśmy rozważenie zmiany prowadzenia polityki wschodniej a szczególnie polityki wobec Ukrainy.

19 grudnia przyjeżdża do Warszawy minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i w miedzy czasie poznaliśmy nowe fakty w naszych relacjach dwustronnych. Bardzo duże prawdopodobieństwo, na razie nie potwierdzone, zainstalowania przy naszych granicach rakiet Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne na odległość 500 km, czyli cała Polska została objęta zasięgiem nuklearnych pocisków rosyjskich. Oczekuje wyjaśnień dlaczego Polska została tak potraktowana. Największym błędem w polityce wschodniej było nastawienie się na Rosję jako głównego partnera, bo przez całe lata głównymi partnerami na wschodzie były kraje leżące pomiędzy Polską a Rosją i dopiero Platforma Obywatelska to złamała. Nawet symboliczna pierwsza wizyta Donalda Tuska na wschodzie była w Moskwie, a nie jak u poprzednich premierów w Wilnie lub Kijowie” – powiedział poseł Jarosław Sellin.

Na temat sytuacji w polskim sejmie poseł Jarosław Sellin powiedział: „ Nie chcemy żadnego okrągłego stołu, lecz chcemy zmian polegającą na tym, że ten rząd i tę partię odsuniemy od władzy, w normalnej procedurze demokratycznej wyborów i powiem więcej, jak już odsuniemy PO od władzy to zrealizujemy nasz pomysł „pakietu demokratycznego”. Damy opozycji więcej możliwości kontroli rządu. Są to zmiany w regulaminie sejmu, które my proponujemy a PO konsekwentnie je odrzuca, bo nie chce uzdrowienia debaty publicznej.”