Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Artykuły i wywiady

9.10.2017 Jarosław Sellin: lepiej, by referendum konstytucyjne nie odbyło się 11 listopada

logo pr1- Przeprowadzenie referendum konstytucyjnego 11 listopada spowoduje pomieszanie aktywności obywatelskiej - powiedział na antenie Jedynki wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zobacz nagranie programu
Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji podczas uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja. O inicjatywie ponownie wypowiedział się w najnowszym wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy".
Wyjaśniał, że zależy mu na tym, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.
- Opinie na temat referendum wyrażał już marszałek Senatu Stanisław Karczewski i była to opinia krytyczna. Ja też ją podzielam. Wolałbym, żeby 11 listopada to był dzień, w którym przeżywamy wspaniałe święto historyczne i zwycięstwo naszych przodków i chciałbym, żeby to było wydarzenie jednoczące, a nie dzielące - powiedział Jarosław Sellin.
Wiceminister kultury dodał, że "wprowadzanie w tym dniu elementu politycznego, czyli referendum, w którym trzeba się opowiedzieć na »tak«, lub »nie« dzieli społeczeństwo i zakłóca święto". - Pójście do urn tego dnia to pomieszanie aktywności obywatelskiej. Osobiście uważam, że jeżeli prezydent chce to referendum przeprowadzić, to trochę wcześniej, lub trochę później, ale nie 11 listopada.