Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Artykuły i wywiady

05.10.2017 Polsko-ormiańska współpraca. Wiceminister Sellin w Armenii

mkidn 01 cmykWizytę w Erywaniu, stolicy Armenii, wiceminister kultury Jarosław Sellin rozpoczął 4 października br. Spotkał się już z ministrem kultury Armenii – Armenem Amiryanem, wziął też udział w wernisażu wystawy polskiego malarza Henryka Cześnika. W planach jest jeszcze m.in. uroczyste otwarcie ekspozycji w Muzeum Regionalnym w Yeghenadzor.

Rozmowy, wystawy, spotkanie z Polonią

Wiceminister kultury Jarosław Sellin, trzydniową wizytę w Erywaniu rozpoczął od spotkania z ministrem kultury Armenii. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim perspektyw dalszej polsko-ormiańskiej współpracy kulturalnej. Wiceminister odwiedził Muzeum Zagłady (Genocydu) i spotkał się z przedstawicielami organizacji polonijnych działających w Armenii – „Polonia" i „Dom Polski".

Otwarcie wystawy polskiego malarza Henryka Cześnika

„Dangerous fun" to tytuł wystawy polskiego malarza Henryka Cześnika, dofinansowanej z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja kultury polskiej za granicą 2017 - Promesa". W Narodowej Galerii Armenii – z udziałem wiceministra Sellina – 4 października br. odbył się wernisaż wystawy. Jej organizatorami są Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie i Narodowa Galeria Armenii w Erywaniu.

Kolejne dni wizyty

Podczas wizyty w Armenii Jarosław Sellin zwiedzi też kompleks katedralny w Eczmiadzynie i zespół archeologiczny w Zvartnots pod Erywaniem – oba miejsca wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W planach jest również spotkanie z przewodniczącym Armeńsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej i otwarcie wystawy poświęconej renowacji Katedry Ormiańskiej we Lwowie. Ekspozycję przygotowało Międzynarodowe Centrum Kultury i można ją oglądać w Muzeum Regionalnym w Yeghenadzor.

Ważne jubileusze

Obecny, 2017 rok jest wyjątkowy w kontekście polsko-ormiańskich relacji. Jednocześnie obchodzimy 650-lecie obecności Ormian w Polsce oraz 25-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Armenią.