Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Artykuły i wywiady

02.10.2017 Sellin: Zmiany w sądownictwie są możliwe. Myślę, że dokona się to w normalnym dialogu z panem prezydentem

republikaGościem programu "Prosto w Oczy" był poseł PiS Jarosław Sellin. Rozmowa dotyczyła reformy sądownictwa w Polsce. - Projekty ustaw przygotowane przez pana prezydenta są punktem wyjścia do rozmowy i my je teraz analizujemy. Myślę, że reforma sądownictwa zostanie dokończona, a nadzieje, które wiążą politycy totalnej opozycji w związku z moim zdaniem niepotrzebnymi wetami w lipcu, będą nadziejami płonnymi i ta reforma zostanie dokończona - zaznaczył poseł PiS Jarosław Sellin.

– Pan prof. Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydent nie oczekuje tego, że Sejm będzie notariuszem ustaw, które zgłasza prezydent. Zmiany są możliwe. Myślę, że dokona się to w normalnym dialogu z panem prezydentem. Najważniejszy problem, który mam związany z Krajową Radą Sądownictwa, to refleksja w jaki sposób doprowadzić do skutecznego wyboru członków KRS. Zasada 3/5 jest do zaakceptowania, ale trzeba wymyślić sytuację, kiedy może się okazać, że to się nie powiedzie w tak skłóconym Parlamencie z opozycją totalną, która na wszystko mówi nie. Nasza propozycja idzie w kierunku tego, żeby 3/5 przeszły z Sejmu do Senatu - mówił poseł PiS Jarosław Sellin.

Czy PiS chce przedterminowych wyborów?

– Mimo braku większości konstytucyjnej udaje się pozytywnie zmieniać Polskę, wiec nie widzimy powodu, żeby potrzeba było radykalnych przyśpieszeń politycznych w Polsce. Do PiS-u przystępują nowi posłowie. W ostatnich tygodniach był to 3 osoby. Kierownictwo partii zasygnalizowało, że nie życzy sobie dalszej współpracy z jednym z posłów. Możemy dalej realizować swój program, który widać w sondażach, ale też w kieszeniach i portfelach Polaków - podkreślił Sellin.

– Zasada losowania spraw przez sędziów, czyli nieobciążanie innych sędziów nadmiarem spraw innych, już usprawniłaby działalność sądów. W tych projektach są też procedury, które mają przyśpieszać procedowanie, bo największą bolączką jest długotrwałość oczekiwania. Polacy narzekają, że nie mogą doczekać się sprawiedliwości przez wiele lat i rozwiązanie tego problemu, znajduje sie w tych ustawach - zaznaczył poseł PiS.

"Te opinie będą wypracowane w resorcie sprawiedliwości i tu kluczowa rola jest ministra Ziobry"

– Sędziów nie mamy w Polsce tak wielu, to jest około 10 tys. osób i bardzo wielu z nich nie zajmowało się orzekaniem. Te rozwiązania zmuszają wszystkich sędziów do pracy w orzecznictwie. To polepszy sytuacje, szybkość orzekania i właśnie takimi rozwiązaniami Polacy są zainteresowani - mówił Jarosław Sellin.

– Trwa analiza propozycji ustaw zlecona przez marszałka Kuchcińskiego, ja bym życzył sobie, żeby jesienią te zmiany się dokonały. Miało to się zamknąć szybko i mamy nadzieję, że tak będzie - stwierdził Sellin.

– Udział ministra Ziobry jest tu istotny i kluczowy. To resort sprawiedliwości jest odpowiedzialny za dokończenie tej reformy. Jeśli jest ustawa zewnętrzna, to rząd wydaje opinie. Te opinie będą wypracowane w resorcie sprawiedliwości i tu kluczowa rola jest ministra Ziobry - podkreślił Jarosław Sellin.