Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Artykuły i wywiady

09.05.2017 Jarosław Sellin: chyba nikt nie wierzy, że tylko 13 proc. gospodarstw ma odbiornik TV

logo pr1- Być może system abonamentowy jest anachroniczny, dlatego myślimy, aby docelowo wprowadzić inny, ale na razie mamy taki i on jest nieszczelny. Tylko 13 proc. gospodarstw płaci abonament i chyba nikt w to nie uwierzy, że tylko 13 proc. gospodarstw ma odbiornik telewizyjny .

Wedle sondażu Kantar-Millward Brown, większość pytanych nie popiera zmian w prawie, które zobowiążą odbiorców do płacenia abonamentu za oglądanie publicznej telewizji. Respondentom nie podoba się również przekazywanie danych osobowych płatników Poczcie Polskiej, wskazując na naruszenie prywatności.

- Mi się wydaje, że generalnie jak ludzi zapytać, czy chcą za coś płacić, to na ogół woleliby nie płacić, woleliby otrzymywać produkty za darmo. Uważamy jednak, że tak jak w większości krajów Europy, a właściwie we wszystkich krajach Europy, gdzie media publiczne istnieją, one są finansowane z pieniędzy publicznych, a nie komercyjnych. U nas jest dokładnie odwrotnie - zaznaczył Jarosław Sellin. - Tak nie powinno być, media publiczne powinny być utrzymywane przede wszystkich ze środków publicznych - dodał.
W audycji poruszono również kwestię referendum konstytucyjnego zapowiedzianego przez Prezydenta Andrzeja Dudę. - Prezydent zapowiedział, że chciałby, aby referendum konstytucyjne odbyło się w momencie symbolicznym, w stulecie odzyskania niepodległości. To przypada na rok przyszły, ale będziemy też w okolicy 30-lecia nowej polskiej demokracji i ponad 20 lat funkcjonowania obecnej konstytucji, więc rzeczywiście parę takich dat się zbiega ze sobą. To jest dobry moment na wytworzenie tego, co politolodzy nazywają "momentem konstytucyjnym" - mówił gość "Sygnałów dnia". - Myślę, że taki moment powinniśmy wypracować i jak tak rozumiem inicjatywę prezydenta - dodał Sellin.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.