Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Artykuły i wywiady

18.04.2017 Pelplin: miliony na park biskupi. Umowa już podpisana

naszemiastoOkoło 20 milionów złotych będzie kosztować rewitalizacja barokowego zespołu parkowego przy katedrze w Pelplinie. Kilka dni temu biskup pelpliński Ryszard Kasyna podpisał umowę o dofinansowaniu unijnym z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem, a dzisiaj, 18 kwietnia, zaprezentowano szczegóły projektu.

Diecezja otrzymała 17 mln zł unijnej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na udostępnienie parku otaczającego Pałac Biskupi zwiedzającym oraz nadanie nowej funkcji wystawienniczo-kulturalnej. Zadanie obejmie połowę z ponad 9-hektarowego kompleksu.

- Kiedy patrzymy na te ogrody możemy głębiej odetchnąć, zwłaszcza wiosną, mając też na uwadze materialne i duchowe dziedzictwo cystersów - powiedział bp Ryszard Kasyna.

To właśnie cystersi założyli pod koniec XVII w. dzisiejszy park, który dzięki inwestycji zostanie udostępniony osobom z zewnątrz. Projekt swoim zakresem obejmuje m. in. wykonanie alejek i dróg wraz z zielenią, wykonanie nawodnienia oraz oświetlenia wraz z monitoringiem, prace budowlane, sanitarne i elektryczne w budynku dawnej wozowni, jego adaptację na „Galerię Ogrody Cystersów" oraz wyposażenie w sprzęt do prowadzenia działalności kulturalno-edukacyjnej, stworzenie kawiarni i kiosku z pamiątkami, remont budynku bramnego i wreszcie wykonanie sceny na terenie parku.

- Jestem dumny, że z Pomorza napływają do ministerstwa kultury tak dobre i interesujące wnioski - podkreślił wiceminister Jarosław Sellin.

Prace opiewające w sumie na około 20 mln zł rozpoczną się w drugiej połowie 2018 r. i potrwają do końca pierwszego kwartału 2022 r.

- Mamy nadzieję, że nasze projekty przyciągną do Pelplina wielu turystów i pielgrzymów - dodał Tomasz Lesner, pełnomocnik biskupa pelplińskiego ds. projektów. - Park po zakończeniu prac będzie tętnił życiem. Chcemy stworzyć ścieżki edukacyjne, a przede wszystkim przywrócić barokowy wygląd założenia. To będzie ważne miejsce na turystycznej mapie województwa.