Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Artykuły i wywiady

18.02.2017 Politycy o "kryzysie wymiaru sprawiedliwości w Polsce"

logo pr3Według gości audycji "Śniadanie w Trójce" polski wymiar sprawiedliwości wymaga reform. Nie ma już jednak zgody co do tego, jak te zmiany powinny wyglądać.

Prezydent Andrzej Duda zaprosił na poniedziałek do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli organizacji prawniczych, w tym stowarzyszeń sędziów i prokuratorów, adwokatów i radców prawnych, które apelowały o spotkanie "w celu zażegnania kryzysu wywołanego przez ostatnie propozycje legislacyjne dotyczące ustroju sądownictwa".
- Tak, jak prezydent spotykał się przy innych ważnych reformach z różnymi środowiskami, tak i teraz chce poznać spektrum opinii. Tego właśnie będzie dotyczyła rozmowa - wysłuchania tych środowisk - powiedziała w radiowej Trójce Małgorzata Sadurska z Kancelarii Prezydenta RP.
- Na początku zapowiadano rozwiązania, które miały demokratyzować wybór do Krajowej Rady Sądownictwa. W tej chwili mają one upolitycznić ten wybór - oceniła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Według niej reformy trzeba przeprowadzić, ale te zaproponowane nie poprawią funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Grzegorz Długi z Kukiz'15 wskazał, że obecnie w niektórych środkach przekazu prowadzona jest kampania, która zwraca uwagę na działania sędziów łamiących prawo. - Jeżeli skompromitujemy wymiar sprawiedliwości, to już nie odzyskamy tego tak łatwo - stwierdził. - Należy się zastanowić, jak naprawić system, a nie go zniszczyć - ocenił.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Jarosław Kalinowski z PSL podkreślił, że zmiany są potrzebne. - W wymiarze sprawiedliwości, w sądownictwie, nagromadziło się dużo niedobrych rzeczy (...) Jeżeli jednak te zmiany zmierzają do tego, by ograniczyć niezależność sędziów, to kolejny dowód na to, że rząd chce do góry nogami wywrócić fundamentalne zasady państwa prawa - oznajmił.
- Wymiar sprawiedliwości jest częścią państwa i jeżeli jest źle - a wszyscy to diagnozujemy, także obywatele i wielu porządnych sędziów - to znaczy, że ten wymiar polskiego państwa wymaga reformy - zaznaczył Jarosław Sellin z PiS. - Trzeba odejść od myślenia, że istotną częścią polskiego państwa mogą zarządzać zamknięte korporacje zawodowe - oświadczył.
- Mam nadzieję, że argumenty środowiska adwokackiego, oburzonego skandalicznymi wypowiedziami m.in. prezesa PiS czy szefa MSWiA, będą wzięte pod uwagę przez prezydenta, że niezawisłość sądownictwa będzie mu bliska i stanie po stronie tych właśnie środowisk, a nie po stronie jedynie słusznej partii z siedzibą na Nowogrodzkiej - powiedział Andrzej Halicki z PO.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której goście radiowej Trójki skomentowali także rozpoczynającą się po południu 53. Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa. Poruszony został też temat wypadku kolumny rządowej w Oświęcimiu. Premier Beata Szydło w piątek opuściła szpital.