Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Artykuły i wywiady

08.01.2017 „Czartoryscy oddając swoje zbiory Państwu Polskiemu zadbali o ich los na przyszłość”

rdcPozyskanie przez rząd Polski Kolekcji Książąt Czartoryskich stało się faktem. Spowodowało to jednak falę przeciwstawnych komentarzy. W wyniku tego powstał szum informacyjny, sales a niektóre opinie wychodziły daleko poza tę sprawę, przenosząc się na odwiecznie sporne pola polskiej historii.
? Pieniądze za przekazaną Skarbowi Państwa Kolekcję Ks. Czartoryskich nie trafiły na prywatne konto Adama Karola Czartoryskiego, ale na rachunek Fundacji Czartoryskich jako instytucji ? wyjaśnił w Radiu dla Ciebie Maciej Radziwiłł, członek Zarządu Fundacji. Minister Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dodał, że środki na zakup Kolekcji pochodziły z wygospodarowanej rezerwy budżetowej jeszcze z 2016 roku.


Maciej Radziwiłł podkreślił trudną sytuację Fundatora, który jest starszym człowiekiem, średniozamożnym, nie mającym męskiego potomka. Oddając zbiory Państwu Polskiemu zadbał o ich los na przyszłość. Minister J. Sellin i inni goście programu Piotra Łosia byli zgodni co do tego, iż wobec bardzo nisko wynegocjowanej kwoty, zakup Kolekcji należy potraktować jako dar Fundatora ? Adama Karola Czartoryskiego.
Prof. Andrzej Betlej zapewnił, że najbardziej znany eksponat z Muzeum, czyli ?Dama z gronostajem" nie będzie często podróżował i jak tylko będzie to możliwe, z Wawelu powróci na swe pierwotne miejsce. Kluczową teraz sprawą dla Muzeum jest dokończenie remontu budynku i otwarcie placówki dla zwiedzających.
Czytaj też: Kolekcja Książąt Czartoryskich w rękach narodu polskiego. ?To paralela losów naszego kraju".