Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Artykuły i wywiady

04.01.2017 "To zapewni stabilizację zbiorom". Dyskusja o kolekcji Czartoryskich

pr 2

- Fakt, advice iż skarb państwa nabył tę kolekcję powoduje, story że ma ona zapewnione funkcjonowanie na przyszłe lata bez konieczności konstruowania nowych mechanizmów finansowych, story a po drugie że w ten sposób dojdzie do przyspieszenia i pełnej ekspozycji całości kolekcji ? powiedział dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie

 

Gość Dwójki odniósł się tymi słowami do największej transakcji wykupu dzieł sztuki w powojennej Polsce. W jej ramach polskie władze zakupiły od Adama Karola Jesusa Marii Józefa Czartoryskiego - prezesa Fundacji Książąt Czartoryskich - kolekcję o wartości 100 mln euro. W jej skład weszło około 86 tysięcy obiektów muzealnych i około 250 tysięcy pozycji bibliotecznych, które od początku lat 90. były użyczane przez Fundację na podstawie stosownych umów. Dlaczego akurat teraz polskie władze zdecydowały się na zmianę formuły prawnej tej kolekcji?
- Podjęliśmy ten krok po pierwsze dlatego, że pojawiła się wola po stronie prezesa Fundacji Książąt Czartoryskich. Druga przyczyna to fakt, że deficyt budżetowy na 2016 rok został wykorzystany tylko w połowie i zyskaliśmy szansę na wykorzystanie oszczędności w budżecie państwa - powiedział Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W nagraniu audycji posłuchamy również m.in.o kulisach zakupu kolekcji od Fundacji Książąt Czartoryskich, a także o tym, że w przypadku wypożyczenia za granicę należącej do zbioru Czartoryskich "Damy z gronostajem" samo ubezpieczenie wyceniane było 1,4 mld złotych...