24.05.2017 Jarosław Sellin: jeśli operatorzy płatnej tv nie przekażą Poczcie Polskiej danych klientów, złamią prawo

wirtualnemedia logoWiceminister kultury Jarosław Sellin zapewniał, że przekazywanie przez dostawców płatnej telewizji danych ich klientów Poczcie Polskiej na potrzeby rejestrowania telewizorów nie narusza przepisów o ochronie danych osobowych ani tajemnicy handlowej. - Abonament w Polsce nie jest zbyt wysoki w porównaniu z krajami, innymi krajami europejskimi i ludzie się szybko zorientują, że jedna piąta, czy jedna szósta tej kwoty, którą płacą i tak co miesiąc na telewizję, platformę cyfrową, bądź telewizję kablową to nie jest istotne obciążenie - uważa Sellin.
Nowy obowiązek operatorów płatnej telewizji został zapisany w proponowanej nowelizacji ustawy abonamentowej. Zakłada ona, że operatorzy będą przekazywać Poczcie Polskiej (odpowiadającej za pobór abonamentu RTV) zgłoszenia od swoich klientów o posiadaniu telewizorów, co jest podstawą do opłacania tej daniny. Firmy mają za to otrzymywać wynagrodzenie (zwrot kosztów i dodatkowe 6-10 proc. zysku), którego wysokość określi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
W ostatnich tygodniach projekt nowelizacji zyskał pozytywne opinie Rządowej Rady Legislacyjnej i Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dzisiaj ma zająć się nim rząd.

Sellin: abonament RTV jest niski, więc nie spowoduje odpływu klientów płatnej tv
W ostatnich miesiącach niektóre firmy i analitycy rynkowi prognozowali, że po tym, jak w efekcie wprowadzenia nowelizacji klienci siec kablowych i platform cyfrowych będą musieli zacząć powszechnie płacić abonament RTV, część z nich może zrezygnować z tej usługi, zwłaszcza ci korzystający z najtańszych pakietów, kosztujących mniej więcej tyle, ile wynosi abonament. Sieć Multimedia Polska w kwietniu poinformowała, że już po zapowiedzi nowych regulacji jej niektórzy klienci zrezygnowali z płatnej telewizji.
Według Jarosława Sellina ryzyko dużego odpływu klientów płatnej tv jest niewielkie. - Moim zdaniem jest to mit, bo jest być może taka początkowa obawa, że to (płacenie abonamentu RTV - przyp.red.) się wiąże z jakimś potężnym obciążeniem finansowym. Abonament w Polsce nie jest zbyt wysoki w porównaniu z krajami, innymi krajami europejskimi i ludzie się szybko zorientują, że jedna piąta, czy jedna szósta tej kwoty, którą płacą i tak co miesiąc na telewizję, platformę cyfrową, bądź telewizję kablową to nie jest istotne obciążenie - stwierdził wiceminister kultury na antenie Radia ZET.

©2005 - 2018 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search