Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Artykuły i wywiady

2017

21.07.2017 Muzeum w Treblince o krok bliżej

republikaList intencyjny w sprawie współdziałania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego na rzecz utworzenia instytucji kultury: Muzeum - miejsce pamięci po niemieckim obozie zagłady i obozie pracy w Treblince został podpisany 21 lipca 2017 r. w siedzibie MKiDN.

W obecności wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego list intencyjny podpisali: wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz Elżbieta Lanc - członek Zarządu Województwa Mazowieckiego i Agnieszka Kuźmińska - zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczył również dr Edward Kopówka - kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince (Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach).

Czytaj więcej...

10.07.2017 Sellin: blokowanie miesięcznic smoleńskich uderza w porządek państwa

logo pr1Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin ocenił, że blokujący miesięcznice smoleńskie działają wbrew prawu i normom społecznym. Zdaniem gościa radiowej Jedynki działanie kontrmanifestantów jest uderzeniem w porządek państwa i jest motywowane nienawiścią do rządzącego środowiska politycznego.

Sprzeciw wobec obchodów kolejnej, przypadającej dziś 87. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej, zapowiadają Organizacja Obywatele RP i Władysław Frasyniuk. Wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin mówił, goszcząc w radiowej Jedynce, że przeciwnicy miesięcznic mogliby zorganizować swoje zgromadzenie w choćby 100-metrowym oddaleniu od trasy marszu pamięci. Zależy im jednak na blokadzie obchodów, co jest wyrazem ich złej woli - ocenił wiceminister.
Jak zaznaczał Sellin, w Polsce każdy ma prawo do demonstracji, o ile taka zostanie oficjalnie zgłoszona i odbywa się w odległości 100 metrów od innego zgromadzenia. - Nie wolno tej demonstracji zakłócać i uniemożliwić jej przeprowadzenie. Dlaczego nagle w Polsce komuś po prostu modlitwa przeszkadza? Moim zdaniem to się dzieje z powodu nienawiści w głowach pewnych ludzi do naszego środowiska politycznego. Dlaczego nie rejestrują swojej kontrmanifestacji w pewnym oddaleniu, mieliby do tego prawo - zastanawiał się Jarosław Sellin. - To jest dowód bardzo złej woli i chęci szukania awantury - ocenił polityk, dodając że takie zachowanie uderza w porządek państwa.


W czasie czerwcowych obchodów na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie kilkadziesiąt osób usiadło w poprzek jezdni, próbując zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki uczestnikom Marszu Pamięci. Policja usunęła kontrmanifestujących. Był wśród nich opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk, który zapowiada udział także w dzisiejszym proteście.

04.07.2017 "Frasyniuk to obrońca barbarzyńców"

TVN24Kwestia oceny miesięcznic smoleńskich i towarzyszących im kontrmanifestacji podzieliła gości programu "Kropka nad i". Jarosław Sellin stwierdził, że protestującym chodzi o to, by "wylać swoją nienawiść wobec PiS". Rafał Trzaskowski odpowiadał, że protesty to reakcja na przyjęcie ustawy o zgromadzeniach publicznych, która zdaniem opozycji jest "skandaliczna". Władysław Frasyniuk i Lech Wałęsa zaapelowali we wtorek do Polaków, aby 10 lipca podczas kolejnej miesięcznicy smoleńskiej w geście protestu stanęli naprzeciw Jarosława Kaczyńskiego. Goście programu "Kropka nad i" rozmawiali o wymiarze kontrmanifestacji organizowanych na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

"Zakłócanie uroczystości o charakterze religijnym" Zobacz nagranie programu
Wiceminister kultury Jarosław Sellin nazwał Władysława Frasyniuka - wyniesionego z ostatniej kontrmanifestacji przez policję - "obrońcą barbarzyńców". - Ci, którzy od jakiegoś czasu zaczęli się pojawiać na Krakowskim Przedmieściu, aby zakłócać miesięcznice, które odbywają się od siedmiu lat, pojawiają się, żeby i tam wylać swoją nienawiść wobec PiS - skomentował Sellin. - Moim zdaniem są barbarzyńcami - stwierdził. - To jest zakłócanie uroczystości o charakterze religijnym - podkreślił, dodając, że nie rozumie, dlaczego miesięcznice zaczęły nagle komuś przeszkadzać. "Spektakl polityczny, który z religią nie ma nic wspólnego" - Odpowiedź jest bardzo prosta - odpowiedział Rafał Trzaskowski, poseł PO. - Przyjęliście skandaliczną ustawę o zgromadzeniach, która preferuje wasze zgromadzenia względem innych - zaznaczył. - Ludzie, którzy się tam pojawiają, protestują przede wszystkim przeciwko temu, że cynicznie gracie tragedią smoleńską po to, żeby budować napięcie, budować nienawiść - podkreślił były wiceminister spraw zagranicznych. Trzaskowski ocenił, że przyjęta przez PiS ustawa jest "sprzeczna z konstytucją i podstawowymi prawami obywatelskimi" oraz "daje preferencje tego typu spektaklom politycznym", które "z religią nie mają nic wspólnego". - Zastanówmy się, co jest celem [miesięcznic - red.]. Celem jest to, żeby Jarosław Kaczyński mógł znowu wystąpić w świetle kamer, by jak zwykle siać nienawiść i dzielić społeczeństwo - stwierdził Trzaskowski, który dodał, że nikomu nie odmawia prawa do skupienia i modlitwy. - Niech to robi w kościele, niech odmawia tam modlitwę. A on miesiąc w miesiąc wchodzi na te parę schodków i jątrzy, i atakuje, i straszy Polaków przez cały czas - ocenił poseł PO.

06.07.2017 "Jeśli Amerykanie dostarczą nam Patrioty, jesteśmy bezpieczni". Sellin o znaczeniu wizyty Trumpa

radiogdansk- Liczę na jeszcze silniejsze wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i całego regionu. Jesteśmy wschodnią flanką NATO, a Stany najpotężniejszym państwem zachodu. Chcemy, by obecność ich żołnierzy u nas była trwała - mówił o wizycie Donalda Trumpa w Polsce wiceminister kultury Jarosław Sellin. Wysłuchaj nagrania audycji

W czwartek rano minister obrony Antoni Macierewicz poinformował, że rząd USA wyraził zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot. Jak wyjaśnił Jarosław Sellin na antenie Radia Gdańsk, Polska dostanie od Stanów Zjednoczonych zabezpieczenie militarne dopasowane do potrzeb kraju, którym do tej pory dysponował jedynie Izrael. - Wiąże się to z zagrożeniem ze wschodu, trzeba pamiętać, że Polska jest na celowniku rosyjskich rakiet Iskander. Jeśli Amerykanie dostarczą nam Patrioty, to jesteśmy bezpieczni.

- Jeśli ktoś chciałby zaatakować Polskę, to musiałby zabijać amerykańskich żołnierzy i niszczyć amerykański sprzęt. Wówczas wcześniej trzy razy się zastanowi, czy mu się to opłaca - dodał Jarosław Sellin.

Jacek Naliwajek pytał także, dlaczego w planie wizyty prezydenta USA nie ma dyskusji o kulturze. - Ta współpraca opiera się na kooperacji instytucji. Polskie oddziały mają bezpośrednie możliwości i kontakty. To się dzieje, śledzę to na co dzień w resorcie kultury. I nie trzeba tu nic specjalnie działać, bo wymiana jest intensywna m.in. przez działanie polskiego instytutu w Waszyngtonie.

01.06.2017 Jarosław Sellin: „W czasie kongresu PiS nie padały puste słowa, ale konkretne podsumowanie naszych dokonań”

wpolityceTam nie ma żadnej wizji Polski. Niestety, od czasu naszej wygranej wyborczej sprzed dwóch lat, mamy cały czas taką samą sytuację, że PO niczego Polakom nie oferuje, nie prezentuje żadnej wizji i programu. My moglibyśmy nawet się spierać, bo chcielibyśmy, tylko nie mamy z czym— powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS).

wPolityce.pl: Jakie są Pana pierwsze oceny po kongresie Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy?
Jarosław Sellin: W czasie przemówień nie padały puste słowa, ale konkretne podsumowanie tego, co udało nam się zrobić przez ostatnie półtora roku. To były też konkrety związane z tym, co jeszcze należy zrobić i do czego jeszcze należy się zobowiązać wobec narodu. Pokazaliśmy, że jesteśmy formacją, która służy Polakom, rozwiązuje realne problemy i przywraca państwo do roli służebnej. Dokonujemy tego przez ostatni czas i będziemy robić dalej.

 

Dużo uwagi poświęcono także kulturze. Zapewne było to dla pana, jako wiceminister w resorcie kultury, ważna część podczas kongresu?
Jestem mile zaskoczony tymi wieloma elementami, i ocennymi, i postulatywnymi, które były zawarte w przemówieniu prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Znalazło się w nim wiele istotnych kwestii, na których rzeczywiście nam zależy: jeśli chodzi o ochronę zabytków, powołanie Polskiej Akademii Literatury, zachęty dla filmowców, 50 proc. koszt uzyskania przychodu dla artystów, odebrany przez władze PO. Te wszystkie rzeczy w wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego się znalazły i widziałem nawet wśród uczestników kongresu lekkie zdziwienie, że te sprawy kultury pan prezes poruszył, ale były także gratulacje pod adresem wicepremiera Glińskiego i moim, że to co robimy, jest po prostu zauważone. Cieszę się z tego, ponieważ są to istotne zobowiązania które maj polepszyć tez możliwość tworzenia dzieł kultury polskiej.

 

Czytaj więcej...