Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Artykuły i wywiady

2017

19.05.2017 Wiceministrowie kultury Polski i Litwy odwiedzili wileńskie kościoły

zwltEksperci polsko - litewskiej grupy do spraw ochrony dziedzictwa kulturowego wraz ze współprzewodniczącymi wiceministrami kultury Polski i Litwy Jarosławem Sellinem i Renaldasem Augustinavičiusem odwiedzili wileńskie kościoły: Kościół Ducha Świętego, Kościół Franciszkański, Kościół Bernardyński, gdzie są prowadzone prace konserwatorskie w dużym stopniu finansowane przez stronę polską. Polsko-Litewska Grupa Ekspertów ds. Zachowania Dziedzictwa Kulturowego koordynuje wykonywanie „Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o współpracy Pełnomocników Rządów w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego" podpisanej 16 grudnia 1999 roku w Warszawie. Dokument ten stanowi podstawę współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Zobacz galerię zdjęć

24.05.2017 Jarosław Sellin: jeśli operatorzy płatnej tv nie przekażą Poczcie Polskiej danych klientów, złamią prawo

wirtualnemedia logoWiceminister kultury Jarosław Sellin zapewniał, że przekazywanie przez dostawców płatnej telewizji danych ich klientów Poczcie Polskiej na potrzeby rejestrowania telewizorów nie narusza przepisów o ochronie danych osobowych ani tajemnicy handlowej. - Abonament w Polsce nie jest zbyt wysoki w porównaniu z krajami, innymi krajami europejskimi i ludzie się szybko zorientują, że jedna piąta, czy jedna szósta tej kwoty, którą płacą i tak co miesiąc na telewizję, platformę cyfrową, bądź telewizję kablową to nie jest istotne obciążenie - uważa Sellin.
Nowy obowiązek operatorów płatnej telewizji został zapisany w proponowanej nowelizacji ustawy abonamentowej. Zakłada ona, że operatorzy będą przekazywać Poczcie Polskiej (odpowiadającej za pobór abonamentu RTV) zgłoszenia od swoich klientów o posiadaniu telewizorów, co jest podstawą do opłacania tej daniny. Firmy mają za to otrzymywać wynagrodzenie (zwrot kosztów i dodatkowe 6-10 proc. zysku), którego wysokość określi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
W ostatnich tygodniach projekt nowelizacji zyskał pozytywne opinie Rządowej Rady Legislacyjnej i Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dzisiaj ma zająć się nim rząd.

Sellin: abonament RTV jest niski, więc nie spowoduje odpływu klientów płatnej tv
W ostatnich miesiącach niektóre firmy i analitycy rynkowi prognozowali, że po tym, jak w efekcie wprowadzenia nowelizacji klienci siec kablowych i platform cyfrowych będą musieli zacząć powszechnie płacić abonament RTV, część z nich może zrezygnować z tej usługi, zwłaszcza ci korzystający z najtańszych pakietów, kosztujących mniej więcej tyle, ile wynosi abonament. Sieć Multimedia Polska w kwietniu poinformowała, że już po zapowiedzi nowych regulacji jej niektórzy klienci zrezygnowali z płatnej telewizji.
Według Jarosława Sellina ryzyko dużego odpływu klientów płatnej tv jest niewielkie. - Moim zdaniem jest to mit, bo jest być może taka początkowa obawa, że to (płacenie abonamentu RTV - przyp.red.) się wiąże z jakimś potężnym obciążeniem finansowym. Abonament w Polsce nie jest zbyt wysoki w porównaniu z krajami, innymi krajami europejskimi i ludzie się szybko zorientują, że jedna piąta, czy jedna szósta tej kwoty, którą płacą i tak co miesiąc na telewizję, platformę cyfrową, bądź telewizję kablową to nie jest istotne obciążenie - stwierdził wiceminister kultury na antenie Radia ZET.

22.05.2017 Jarosław Sellin: Prawa mniejszości polskiej muszą być respektowane

l24W dniach 16-19 maja w Wilnie odbyło się dziesiąte posiedzenie Polsko-Litewskiej Grupy do Spraw Dziedzictwa Kulturowego. Obradom grupy współprzewodniczyli wiceministrowie kultury Polski i Litwy: Jarosław Sellin i Renaldas Augustinavičius.
W miniony piątek, 19 maja, wicemininster kultury i dziedzictwa narodowego Polski pan Jarosław Sellin w Instytucie Kultury Polskiej w Wilnie podzielił się z przedstawicielami mass mediów polskich na Litwie wynikami obrad dziesiątego posiedzenia Polsko-Litewskiej Grupy do Spraw Dziedzictwa Kulturowego. Zapraszamy Państwa do wysłuchania wywiadu.

 

22.05.2017 Wiceminister kultury o sporze wokół festiwalu w Opolu: Polityczne podziały szkodzą polskiej kulturze i polskiej piosence

Wnetfm logo655Jarosław Sellin powiedział podczas Poranka Wnet, że protesty i bunty części środowiska artystycznego są wywołane nie tyle sprzeciwem wobec PiS, co poczuciem utraty pewnego monopolu środowiskowego.

 

Praktycznie od początku swoich rządów Prawo i Sprawiedliwość zmaga się różnymi atakami części środowiska artystycznego. Protesty odbywają się w związku z wyborem Marka Mikosy na nowego dyrektora Teatru Starego w Krakowie, trwa spór prawny o odwołanie dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Miał także miejsce – zakończony już – spór o połączenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin, zapytany, z czego wynika ten bunt, stwierdził: – Nie wiem, czy się buntują przeciwko PiS-owi. Raczej się buntują przeciwko poczuciu utraty pewnego monopolu środowiskowego. W gruncie rzeczy, spór o Teatr Polski we Wrocławiu przybrał nawet znamiona walki o to, żeby była zgoda władzy publicznej na istnienie teatru partyjnego – mówił, wskazując na byłego dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego, posła partii .Nowoczesna.

Czytaj więcej...

20.05.2017 Sellin: "Mamy prawo do suwerennej polityki imigracyjnej i nie damy sobie narzucić w tej sprawie żadnych mechanizmów"

wpolityceKary to fikcja. Komisarz Tajani, który o nich mówi, powinien ukarać 26 państw, bo żadne państwo nie wywiązało się ze zobowiązań podjętych w roku 2015 — mówi Jarosław Sellin w rozmowie z wPolityce.pl.

 

wPolityce.pl:„Super Express" dotarł do tajnej instrukcji przygotowanej na potrzeby jutrzejszego Kongresu Sędziów Polskich. Sędziowie mają unikać używania niektórych słów i mówienia o swoich wynagrodzeniach. Budzi to pańskim zdaniem kontrowersje?
Jarosław Sellin, wiceminister kultury: Widać, że część prawników, chyba zwłaszcza sędziowie uświadomili sobie, że należy zadbać o PR. Mówienie o „nadzwyczajnej kaście ludzi", obrona immunitetów nawet w przypadku ewidentnych przestępstw, niechęć do ujawniania swoich oświadczeń majątkowych, to wszystko nadwyręża autorytet tego zawodu. Dojrzeli do tego, by zadbać o swój wizerunek, ale to nie rozwiązuje problemu. Nie mówienie o tym nie oznacza, że tych zjawisk nie ma. Oczekiwalibyśmy od tak poważnej imprezy jak Kongres Prawników Polskich, który zrzesza trzy poważne zawody funkcjonujące w Polsce, by zamiast tylko i wyłącznie buntować się przeciw planom reformy przedstawili własne plany reformatorskie tej sfery życia publicznego. A do zreformowania jest sporo. Z czegoś przecież wynika fakt, że prestiż i autorytet tych zawodów jest niezbyt wysoki, a na pewno nie taki jak być powinien. Polacy, w zdecydowanej większości, mają poczucie, że wcale nie żyją w sprawiedliwym państwie. Dużą część odpowiedzialności za to poczucie biorą właśnie przedstawiciele tych zawodów.

Czytaj więcej...