Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Artykuły i wywiady

2017

27.04.2017 Sellin: Państwo przestało być teoretyczne

dorzeczy– Jeśli Platforma zyskała w sondażach, to głównie kosztem Nowoczesnej, a nie ze względu na osłabienie PiS – mówi w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 

Marcin Makowski: Czy witał pan przewodniczącego Donalda Tuska na Dworcu Centralnym w Warszawie?
Jarosław Sellin: Nie witałem.

 

Dlaczego? Jacek Protasiewicz powiedział, że to jak przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania przed wybuchem powstania. Czyli historyczne wydarzenie pana ominęło.
Tak się składa, że jestem pełnomocnikiem rządu ds. obchodów stulecia niepodległości i tym ostrzej widzę różnicę między znaczeniem politycznym, historycznym i rangą takiej postaci jak Ignacy Jan Paderewski oraz jego umiejętnością rozumienia, czym jest instynkt państwowy, a Donaldem Tuskiem.

 

Były premier Polski tego instynktu nie ma?
Uważam, że całe jego środowisko polityczne już od lat 80. ma duży problem z deficytem tego instynktu.


Nie obawia się pan jednak, że dziś PiS śmieje się z przemarszu Tuska do prokuratury, ale jutro pojawi się on w wyścigu o fotel prezydenta i poważnie zagrozi Andrzejowi Dudzie?
Na bezrybiu i rak ryba. Przy obecnym kryzysie przywództwa w opozycji, która potrafi licytować się tylko o to, kto jest większym „antypisem", podróż Tuska pendolino z Gdańska do Warszawy może być wydarzeniem epokowym. Proszę zwrócić uwagę na to, że Grzegorz Schetyna i „schetynowcy" byli wielkimi nieobecnymi na Dworcu Centralnym i w tym groteskowym „marszu do prokuratury". To Schetyna, a nie Andrzej Duda, może być jedną z osób najbardziej obawiających się powrotu szefa Rady Europejskiej do polityki krajowej. Nie jestem jednak zaskoczony, że po kompromitacji oraz marginalizacji KOD i Nowoczesnej, a zwłaszcza ich liderów, część wyborców „antypisu" lokuje swoje nadzieje ponownie w Tusku.

 

Wydaje się pan bagatelizować jego znaczenie, ale to przecież w sporze o europejskie apanaże Tuska rząd chwilowo stępił zęby, zaliczył poważne wizerunkowe potknięcie i zdecydowanie osłabł w sondażach.
Zwracam uwagę na to, że jeszcze nie było żadnego sondażu, w którym Prawo i Sprawiedliwość nie byłoby liderem.

 

Tyle że nie tak dawno temu procentowo „zjadało" połączone siły opozycji, dzisiaj już różowo nie jest i samodzielne rządy w drugiej kadencji znacznie się oddaliły. Nie mówiąc o możliwości zmiany konstytucji.
Jeśli Platforma zyskała w sondażach, to głównie kosztem Nowoczesnej, a nie ze względu na osłabienie PiS. Oczywiście dystans między nami zmalał, ale pogorszenie wyników po twardej postawie wobec kandydatury Tuska na szefa RE było przez Jarosława Kaczyńskiego prognozowane.

23.04.2017 "Kawa na ławę"

TVN24Poseł Jarosław Sellin był gościem programu Bogdana Rymanowskiego "Kawa na ławę". Zobacz nagranie programu

25.04.2017 Prezydent Gdańska neguje kandydatury resortu kultury do rady Europejskiego Centrum Solidarności

Pr24Minister kultury, prof. Piotr Gliński zgłosił kandydaturę Krzysztofa Wyszkowskiego do Rady Europejskiego Centrum Solidarności. Z tą decyzją nie zgadza się jednak prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Apelujemy do prezydenta Gdańska, by nie wtrącał się do naszych kandydatów – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

W liście do ministra kultury prezydent Gdańska napisał m.in., że Wyszkowski „to człowiek konfliktowy i destrukcyjny" oraz „wszędzie widzi i tropi domniemanych agentów służb wszelakich".
Jarosław Sellin wyjaśniał, że do powołania rady programowej Europejskiego Centrum Solidarności uprawnionych jest kilka instytucji, a każda z nich ma określoną pulę kandydatów. – W naszej 4-osobowej puli zgłosiliśmy Krzysztofa Wyszkowskiego. Ku naszemu zdumieniu prezydent Gdańska zaczął się wtrącać – mówił.
Podkreślił, że Ministerstwo Kultury nie neguje kandydatów Pawła Adamowicza, choć „miałoby powody". – Jeżeli prezydent Gdańska mówi, że nie zgadza się na legendę, człowieka zasłużonego dla Solidarności, bo używa sformułowania, że jest postacią kontrowersyjną, to czy my, jako politycy obecnego układu rządzącego, nie możemy określić tak na przykład Władysława Frasyniuka, który nawet wulgarnymi słowy ocenia współczesną rzeczywistość polityczną? – zaznaczył. Gość dodał, że resort kultury nie zamierza jednak wtrącać się do kandydatur inny organizatorów, bo każdy z nich ma autonomię i o to samo apeluje do Pawła Adamowicza.
Apel Joanny Lichockiej ws. mediów publicznych
Jarosław Sellin odniósł się także do uchwały posłanki PiS, Joanny Lichockiej, którą zamierza złożyć do Rady Mediów Narodowych. Ma być apelem do szefów mediów publicznych o to, by rozwiązywali umowę o pracę z ludźmi, którzy, według archiwów IPN, byli funkcjonariuszami komunistycznych służb specjalnych albo współpracownikami. – Inicjatywa jest mocno spóźniona, ale sygnał, że taka powinna być wola szefów mediów publicznych, jest moralnie porządkujący – ocenił minister. Mówił także, że dziennikarze i publicyści to zawód szczególnego zaufania społecznego, a opinia publiczna ma prawo zawierzyć, że funkcjonują w nim osoby, które „z tak haniebnymi rzeczami nie mają nic wspólnego". Na pytanie, czy dziennikarze nie powinni być również sprawdzani pod kątem współpracy z WSI, Jarosław Sellin odpowiedział, że "to trudny problem prawny".

25.04.2017 Wiceminister Jarosław Sellin ogłosił – zamek w Sztumie oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku

tvregionalna24Zdaniem wiceministra możemy już mówić o drugiej filii Muzeum Zamkowego w Malborku. Jarosław Sellin zapowiedział też uroczyste przejęcie zamku w Sztumie przez Zamek Malborski. Podczas zjazdu na 20-lecie Kapituły Rycerstwa Polskiego, które odbyły się podczas inauguracji sezonu letniego na Zamku Malborskim padło ważne oświadczenie Jarosława Sellina, wiceministra Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdaniem wiceministra możemy już mówić o drugiej filii Muzeum Zamkowego w Malborku. Zapowiedział też uroczyste przejęcie zamku w Sztumie przez Zamek Malborski.
Dodajmy, że sztumskie wzgórze zamkowe stanie się tym samym własnością Skarbu Państwa. Wiceminister Jarosław Sellin w rozmowie z nami potwierdził, że kwestia utworzenia sztumskiej filii jest już na końcowym etapie.

25.04.2017 Prezentacja Programu NIEPODLEGŁA dla korpusu dyplomatycznego

mkidn 01 cmykPrezentacja założeń Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA była tematem spotkania wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego akredytowanymi w Polsce.

Spotkanie odbyło się 25 kwietnia 2017 r. w Zamku Królewskim w Warszawie. Uczestniczyli w nim - oprócz pełnomocnika rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości RP, wiceministra Jarosława Sellina – także wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Obchody - zachętą do budowania wspólnej przyszłości

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Wydarzenia sprzed stu lat miały charakter wyjątkowy. Wspólnym wysiłkiem militarnym, politycznym, kulturalnym, gospodarczym i społecznym Polacy nie tylko odzyskali utraconą ponad wiek wcześniej niepodległość, ale również stworzyli podwaliny nowoczesnego państwa, obronili jego granice, rozwijali gospodarkę, prawodawstwo i oświatę, a poprzez literaturę, sztukę, wzornictwo przemysłowe, architekturę czy muzykę – znaleźli drogi swoje miejsce w głównym nurcie światowej kultury. Szacunek do przeszłości nie stał się obciążeniem, ale przeciwnie - stał się zachętą do tworzenia, planowania i rozwoju. Rok 1918 to odzyskanie przez Polskę miejsca na zmieniającej się radykalnie, po I wojnie światowej, mapie Europy. Program Niepodległa pozwoli zaprosić obywateli innych państw, w szczególności regionu Europy Środkowo-Wschodniej, do wspólnego świętowania, do poznawania bogactwa polskiego dziedzictwa, kultury i idei, do wymiany wiedzy oraz do debaty na temat wzajemnego rozumienia istoty niepodległości i jej wagi, także w obliczu dzisiejszych wyzwań i zagrożeń.

Odzyskanie niepodległości i jej ugruntowanie były wieloletnim procesem, w który zaangażowali się Polacy w odradzającym się kraju i poza jego granicami. Polska wspierana była również przez wielu przyjaciół z krajów sprzyjających odrodzeniu naszego państwa. To właśnie zjednoczenie wysiłków w drodze do niepodległości pozwoliło na osiągniecie sukcesu.

Program Wieloletni NIEPODLEGŁA

W 2016 roku Rada Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej przyjęła w 2016 roku uchwałę o przygotowaniu Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, który umożliwi zwiększenie zaangażowania społecznego w obchody oraz pozwoli na godne upamiętnienie jednej z najważniejszych rocznic dla historii Polski i zarazem przyczyni się do budowania wspólnoty. Program Niepodległa ma na celu zachęcenie wszystkich Polaków w kraju i zagranicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnego świętowania. Program Niepodległa bazuje na uniwersalnych wartościach, które mają szczególne znaczenie dla tożsamości narodowej Polaków: dążeniu do wolności, poszanowaniu godności człowieka i jego praw oraz solidarności.

Wartości te były bliskie zarówno Polakom dążącym do zjednoczenia kraju oraz odzyskania niepodległości na początku XX wieku, jak i każdemu patriocie naszych czasów.

Program Wieloletni Niepodległa przewiduje wspieranie projektów, które pozwolą na wspólne świętowanie Niepodległości w skali lokalnej i regionalnej, ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Każdy z planowanych programów dotacyjnych promował będzie uczestnictwo obywateli w przygotowaniu obchodów.

Za koordynację wszystkich działań realizowanych w ramach Programu odpowiada pełnomocnik rządu do spraw obchodów stulecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Sellin. Pełnomocnika wspierają Biuro Programu Niepodległa oraz Instytut Adama Mickiewicza.

Trzy priorytety

Program dotowania działań upamiętniających stulecie niepodległości podzielono na trzy priorytety:

Priorytet 1: Za wsparcie projektów ogólnopolskich i kluczowych dla obchodów odpowiada bezpośrednio Minister Kultury i podległe mu instytucje, a same projekty wpisane zostały w treść Programu Wieloletniego. Przykładem takiego działania jest inicjatywa Narodowego Instytutu Dziedzictwa pn. „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania Niepodległości", czy „stulecie Awangardy w Polsce" prowadzone przez Muzeum Sztuki w Łodzi.

Priorytet 2: Biuro Projektu Niepodległa (BPN) koordynuje programy dotacyjne, wspierające działania lokalne i regionalne. Dodatkowo, BPN odpowiada za komunikację oraz promocję Programu.

Priorytet 3: Instytut Adama Mickiewicza zajmuje się dotowaniem programów zagranicznych i organizacją własnych działań kierowanych za granicę.

Prezentacja kultury polskiej ostatniego stulecia, w działaniach międzynarodowych, bazowała będzie się na siedmiu ścieżkach tematycznych, stanowiących motywy przewodnie projektów: Ignacy Jan Paderewski. Ikona Niepodległości; Polonia i Polacy za granicą; Polki; Pokolenie Niepodległej; Awangarda; Robotnicy; Duchowość Niepodległej. Każda z nich umożliwi wskazanie istotnego wkładu Polaków w rozwój Europy i Świata.