Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Artykuły i wywiady

2017

24.09.2017 Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence uroczyście otwarte

tvp infoW Vence, w Prowansji na południu Francji uroczyście otwarto muzeum poświęcone postaci i twórczości Witolda Gombrowicza. Polski pisarz mieszkał w Vence i tam zmarł w 1969 roku.

Uroczystości zorganizowane w dniach od 22 do 25 września przez miasto we współpracy z polskimi władzami zainaugurowała wystawa fotografii „Ja, Gombrowicz". Zaprezentowano zdjęcia autorstwa Bohdana Paczkowskiego i z archiwum Rity Gombrowicz – żony pisarza. Zobacz nagranie wideo

W programie znalazły się: wystawa plakatów „Gombrowicz w Polsce", czytanie fragmentów dzieł pisarza tłumaczonych na język francuski i projekcja filmu „Kosmos" w reżyserii Andrzeja Żuławskiego, na podstawie książki o tym samym tytule.

Głównym punktem uroczystości była sobotnia inauguracja Muzeum Witolda Gombrowicza w Villa Alexandrine – budynku przy głównym placu miasta, w którym pisarz mieszkał wraz z żoną. Tam spędził ostatnie lata życia.
Polub nas
W sobotę wieczorem odbył się pokaz polskich tańców ludowych, zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, podobnie jak koncert w katedrze Notre Dame – pianisty Piotra Anderszewskiego. Ostatnim akcentem obchodów będzie poniedziałkowa gala wręczenia nagród promocji 2017 „Witold Gombrowicz".

23.09.2017 Otwarcie Przestrzeni Muzealnej Witolda Gombrowicza w Vence we Francji

papW Vence, w willi Alexandrine, w której w latach 1964-1969 mieszkał Witold Gombrowicz z żoną Ritą, 23 września zostanie otwarta przestrzeń muzealna poświęcona jednemu z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku, autorowi "Ferdydurke".

W uroczystym otwarciu Przestrzeni Muzealnej Witolda Gombrowicza w willi Alexandrine w Vence udział wezmą Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz delegacja polskiego Senatu i Parlamentu z polsko-francuskiej grupy senackiej i parlamentarnej z wicemarszałkiem Senatu Michałem Seweryńskim - poinformowała PAP Dorota Janiszewska-Jakubiak, zastępca Dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN.

Czytaj więcej...

19.09.2017 Finał „Dialogu Dwóch Kultur” z udziałem wiceministra Sellina

mkidn 01 cmykPolsko-ukraińskie spotkanie „Dialog Dwóch Kultur" 17 września br. uroczyście zakończył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie dwóch medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" historykom sztuki.

Czytaj więcej...

23.09.2017 Otwarcie Przestrzeni Muzealnej Gombrowicza z udziałem wiceministra Sellina

mkidn 01 cmykPrzestrzeń Muzealna Witolda Gombrowicza powstała we francuskim mieście Vence, w willi Alexandrine - w tym samym miejscu, w którym Gombrowicz przez kilka lat mieszkał ze swoją żoną. Przestrzeń Muzealna powstała dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę, 23 września otworzyła żona pisarza – Rita Gombrowicz. W uroczystości uczestniczył też m.in. wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Wystawa jako wejście w interakcję z pisarzem

Ekspozycja pokazuje skomplikowaną i wieloznaczną osobowość Witolda Gombrowicza, idącego pod prąd głównego nurtu. Człowieka niepokornego, burzącego zastałe stereotypy myślowe. Jednocześnie człowieka, który doświadczył samotności na emigracji, biedy, choroby i odrzucenia.

Czytaj więcej...

19.09.2017 Sellin: są wnioski do CBA, jest wyjaśnienie z kancelarii premiera

TVN24Jeżeli są złożone wnioski do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, jeżeli jest również wysłane wyjaśnienie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie powołania tej spółki, to Centralne Biuro Antykorupcyjne z pewnością się tą sprawą zajmie - mówił w "Kropce nad i" wiceminister kultury Jarosław Sellin komentując wymianę pism między CBA a kancelarią premiera w sprawie okoliczności powstania spółki powiązanej z kampanią "Sprawiedliwe sądy".  Zobacz nagranie programu

Wiceminister dodał, że zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło ze strony opozycji, natomiast Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wysłała wyjaśnienia w sprawie powołania spółki Solvere, która miała współtworzyć kampanię billboardową "Sprawiedliwe sądy" finansowaną przez Polską Fundację Narodową. - Jest taki wniosek od kogoś z posłów opozycji, czy polityków opozycji i są wyjaśnienia Kancelarii Premiera dokładnie w tej samej sprawie - powiedział. Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało pismo z kancelarii premiera w sprawie działalności dwóch byłych pracowników KPRM i analizuje je. Chodzi o sprawę dwójki byłych PR-owców premier Beaty Szydło - Piotra Matczuka i Annę Plakwicz - którzy, jak podają media, odeszli z KPRM i otworzyli firmę Solvere. Jak wyjaśniła we wtorek premier Beata Szydło, pomiędzy urzędnikami CBA a KPRM zostało wymienione rutynowe pismo z prośbą o wyjaśnienia w sprawie byłych pracowników Kancelarii. Dodała, że "nie ma tutaj nic nadzwyczajnego" i nie zostało złożone żadne zawiadomienie. "Będziemy się temu przyglądali" - CBA powinno się bardzo uważnie przyjrzeć tej sprawie. Będzie to taki test dla pisowskich instytucji czy rzeczywiście przyjrzą się tej sprawie, czy zostaną przeprowadzone poszczególne czynności, czy sprawa zostanie zamieciona pod dywan i będziemy się temu przyglądali cały czas - powiedziała z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. Przypomniała, że w sprawie afery billboardowej Nowoczesna złożyła również dwa wnioski do prokuratury. - Naprawdę mamy się czemu przyglądać. Jeżeli 16 maja powstaje spółka, a 22 maja dwóch bliskich współpracowników pani premier kończy z nią współpracę, to widzimy naprawdę podstawę do tego, żeby CBA zajęło się tą sprawą - dodała Gasiuk-Pihowicz. Posłanka wyjaśniła, że "pracownicy, którzy należą do korpusu służby cywilnej nie mogą podejmować działalności gospodarczej bez zgody swojego dyrektora". - Co więcej, urzędnicy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, zakładać spółek w sytuacji, w której jeszcze są pracownikami korpusu - dodała. - To, co mnie martwi to to, że Polska przesuwa się w stronę jakichś takich standardów, które do tej pory nie były tutaj w Polsce znane. Do jakiegoś takiego Bantustanu, w którym mamy króla wioski, który rozdaje frukty swoim przyjaciołom i znajomym, stawia siebie ponad prawem - oceniła Gasiuk-Pihowicz.