Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
2008

13.12.2008 Polska XXI przeciąga samorządowców PiS i PO

TVP INFO

Liderzy Polski XXI rozpoczynają na dobre budowę struktur terenowych. Z ustaleń serwisu tvp.info wynika, sales że ruch próbuje pozyskać samorządowców z PO i PiS. Głównie tych, którzy mają jakieś wewnątrzpartyjne zatargi. 

Nieoficjalnie wiadomo, że do Polski XXI chce przystąpić grupa samorządowców PiS z dwóch województw: Kujawsko-Pomorsiego i Opolskiego. Ze stowarzyszeniem związali się też samorządowcy PO z Dolnego Śląska, Wielkopolski, Lubuskiego i Lubelskiego. Polska XXI prowadzi także rozmowy z samorządowcami wewnętrznie skonfliktowanej Platformy z Zachodniopomorskiego.

- Ci samorządowcy sami się do nas zgłaszają. My tylko umawiamy się na spotkania i z nimi rozmawiamy. Każdego dnia dostajemy po kilkanaście maili od osób, które chcą z nami współpracować. Część z nich jest od samorządowców z PiS i PO - mówi tvp.info poseł Polski XXI Lucjan Karasiewicz.

Do eksodusu samorządowców PiS w najbliższym czasie dojdzie w województwie Kujawsko-Pomorskim. Głównym powodem jest lokalny konflikt o wpływy, który toczą między sobą posłowie Tomasz Latos, Łukasz Zbonikowski i Wojcich Mojzesowicz. Secesji przewodzi radny województwa Ryszard Grobelski, który już odszedł z PiS. - Rozstałem się z partią także ze względu na przenoszenie do samorządów partyjnej logiki. Nie chciałem opowiadać się przeciwko komercjalizacji szpitali, czy budowie Orlików tylko dlatego, że to pomysły Platformy - tłumaczy w rozmowie z tvp.info Grobelski. Twierdzi, że jego śladem zamierza pójść kilkunastu innych samorządowców PiS z Kujawsko-Pomorskiego.

Te przewidywania mogą się sprawdzić. Partyjnej dyscyplinie sprzeciwiło się ostatnio pięciu miejskich radnych z Bydgoszczy. Buntownicze nastroje panują także we Włocławku. Kilka dni temu rezygnację z członkostwa w PiS złożył także jeden z tamtejszych posłów Andrzej Walkowiak. Z ustaleń tvp.info wynika, że w przyszłym tygodniu z rozłamowcami ma się spotkać jeden z przedstawicieli Polski XXI.

Następne w kolejce jest województwo Opolskie, gdzie trwa wojna między posłem PiS Sławomirem Kłosowskim a czwórką wojewódzkich radnych. - Ten problem mają teraz rozstrzygnąć władze krajowe partii. Mam nadzieję, że pozostaniemy w PiS. Jeśli nie, to będziemy się zastanawiać, co robić dalej - mówi jeden z radnych Andrzej Zielonka.

Buntownicy nieoficjalnie przyznają jednak, że są w stałym kontakcie z ludźmi Dutkiewicza. - Jesteśmy po wstępnych rozmowach. Liczymy, że przejdzie do nas około dwudziestu osób z tamtejszego PiS. To wartościowi samorządowcy - mówi Karasiewicz.

Na tym nie koniec. W przyszłym tygodniu jeden z przedstawicieli tego stowarzyszenia wybiera się także do Zachodniopomorskiego. Ma tam się spotkać z wojewódzkim radnym Platformy Norbertem Obryckim, którego pół roku temu odwołano z funkcji marszałka województwa. - Jestem radnym PO. Na razie - ucina rozmowę z tvp.info Obrycki.

W ostatnich miesiącach lokalne stowarzyszenia Polski XXI powstały także w Lubuskiem (wszedł do niego m.in. były marszałek województwa Krzysztof Szymański z PO), Lubelskiem (założył je były prominentny działacz tamtejszej Platformy Dariusz Jedlina) i w Wielkopolsce. W tym ostatnim województwie stowarzyszenie stworzył jeden z założycieli poznańskiej PO Sławomir Jezierski. - Wciąż należę do PO, ale od roku jestem biernym członkiem. Zniechęciło mnie kilka rzeczy, m.in. narzucanie dyscypliny w sprawach światopoglądowych, marnowanie przez rząd społecznego zaufania i partyjny boks z PiS - tłumaczy w rozmowie tvp.info Jezierski.

W spotkaniach z potencjalnymi przyszłymi członkami na terenie całego kraju uczestniczy cała piątka parlamentarzystów związanych z Dutkiewiczem. Poza Karasiewiczem są to: Kazimierz Ujazdowski, Jerzy Polaczek, Jarosław Sellin i Piotr Krzywicki. -Właśnie wróciłem z Małopolski i Świętokrzyskiego. Do stowarzyszenia zapisało ponad 2 tysiące członków - dodaje Kazimierz Ujazdowsk