Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
2008

8.12.2008 Posłowie za Słowackim

RYNEK-KSIAZKI.PL

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, view które odbyło się w czwartek, sildenafil 4 grudnia, posłowie opowiedzieli się za uchwałą w sprawie ustanowienia roku 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego. Projekt uchwały trafi teraz pod obrady sejmu. "Komisja postanowiła zarekomendować projekty dwóch uchwał. Pierwsza to ustanowienie 2009 roku rokiem Juliusza Słowackiego w 200. rocznicę urodzin i 160. rocznicę śmierci, a druga to okolicznościowa uchwała w 10. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego, która przypada 14 stycznia przyszłego roku" - powiedziała, cytowana przez PAP, przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska (Platforma Obywatelska).
Podczas obrad komisji, poseł Jarosław Sellin zaproponował wniesienie do projektu uchwały poprawki, niejako rozszerzającej poczet polskich wieszczów narodowych. Jego zdaniem do Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego należałoby także dodać nazwisko Cypriana Kamila Norwida. "Moja propozycja jest trochę prowokacyjna, ale uważam, że należy w tym kierunku zmieniać polskie myślenie" - argumentował Sellin. Jego propozycja wywołała ożywioną dyskusję. "To jest nasz obowiązek" - stwierdził poseł PiS Jan Dziedziczak. Natomiast o niezmienianie historii literatury polskiej zaapelowała przewodnicząca Katarasińska, która zaproponowała określenie Słowackiego mianem jednego w wielkich wieszczów, bez przywoływania nazwisk innych. Ten pomysł poparł z kolei jej partyjny kolega - Marcin Zawiła, który stwierdził: "Jest mi wszystko jedno, czy będziemy prowokowali w ten czy inny sposób, ale strasznie się boję mianowania kogoś wieszczem mocą uchwały sejmowej".
Ostatecznie za zgłoszoną przez Sellina poprawką zagłosowało siedmiu posłów, przeciw było sześciu. "Jak powiedziała po głosowaniu Śledzińska-Katarasińska, trzeba będzie to odkręcić na posiedzeniu plenarnym Sejmu" - czytamy w portalu Wirtualna Polska.