Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
2006

04.12.2006 Złoty pierścień na święto Kaszubów

GAZETA WYBORCZA

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie obchodziło jubileusz 50-lecia powstania. Z tej okazji po 121 latach sprowadzono znowu do Gdańska złoty pierścień księcia Świętopełka Wielkiego, order którego Kaszubi uznają za swojego pierwszego władcę.

Sobotni nadzwyczajny zjazd zrzeszenia wieńczył tegoroczne obchody powstania organizacji. Rozpoczęły się one rok temu, cialis kiedy sejmik pomorski przyjął uchwałę o uznaniu roku 2006 Rokiem Kaszubskim. W trakcie uroczystego zjazdu specjalnymi odznaczeniami uhonorowano zasłużonych działaczy zrzeszenia, dosage w tym szczególnie Stanisława Pestkę (jednego z pierwszych prezesów ZKP), Stanisława Fikusa (80-letniego pisarza, działacza z Wejherowa) oraz księdza Jana Perszona (etnografa z Pucka). Zjazd przyjął też deklarację ideową, w której oddano hołd założycielom organizacji.

To było bardzo ważne, bo pięćdziesiąt lat temu działali oni w bardzo trudnych warunkach komunistycznej dyktatury i byli często represjonowani ze względu na swoje kaszubskie pochodzenie - mówi prof. Brunon Synak, wiceprezes ZKP.

W deklaracji podkreślono również konieczność dbałości o kaszubską tradycję, w szczególności o język.

Z okazji zjazdu zrzeszenie razem z gdańskim Muzeum Narodowym sprowadziło z Muzeum Narodowego w Krakowie złoty pierścień księcia Świętopełka Wielkiego (1198-1266). Był on najstarszym synem księcia Mściwoja I, najwybitniejszym z władców Pomorza Gdańskiego. Zbrojnie przeciwstawił się potędze krzyżackiej, wyparł też ze Słupska Duńczyków. Udało mu się doprowadzić do całkowitej niezależności Pomorza i uzyskania papieskiej protekcji nad swoim państwem. Był prekursorem późniejszej potęgi Gdańska, któremu przyznał prawa miejskie. - Kaszubi uznają go za swojego pierwszego władcę, bowiem w bulli otrzymanej od papieża po raz pierwszy w historii pojawiła się nazwa Kaszuby - mówi prof. Synak. - Bullę papieską, uznającą władztwo Świętopełka nad Kaszubami, wydano 19 marca 1238 roku i dzień ten od lat Kaszubi uznają za swoje święto.

Pierścień Świętopełka powraca na Pomorze po 121 latach od odnalezienia i po 740 latach od śmierci jego właściciela.

Jego wartość szacuje się na milion złotych. Przez miesiąc można będzie go oglądać w Zielonej Bramie w Gdańsku.

ZKP jest jedną największych organizacji pozarządowych w Polsce. Działa na terenie pięciu województw, liczy ok. 7 tys. członków.