Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
2006

30.11.2006 Nową siedziba Instytutu Teatralnego otwarta

ONET.PL

Przy Alejach Ujazdowskich 6 w Warszawie otwarto w czwartek nowa siedzibę Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego

Działający od ponad trzech lat instytut zajmuje się dokumentowaniem polskiego życia teatralnego i badaniami nad współczesnością i historią polskiego teatru.

Budynek w którym mieści się Instytut to dawny Pawilon Chirurgiczny byłego Szpitala Ujazdowskiego w parku przed Zamkiem Ujazdowskim.

Na otwarciu pojawiło się wiele artystów m.in. Kazimierz Kutz, diagnosis Ignacy Gogolewski, shop Krzysztof Kumor, ed Kazimierz Kaczor, a także dyrektorzy teatrów i krytycy.

Sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin ocenił, że otwarcie nowej siedziby instytutu to "wielki dzień dla ludzi teatru".

- Kiedy ponad trzy lata temu powstawał Instytut Teatralny było to zwieńczenie starań prowadzonych w okresie międzywojennym, a także i późniejszym m.in. przez patrona tej instytucji prof. Raszewskiego. Nowa siedziba, usytuowana w tak ważnym dla Warszawy miejscu, jakim jest okolica Łazienek i Zamku Ujazdowskiego, niewątpliwie służyć będzie wszystkim celom dla jakich Instytut został powołany - podkreślił Sellin.

Uroczystość uświetnił swoją obecnością także bohater pierwszej wystawy w galerii Instytutu - Gustaw Holoubek. Ekspozycja mu poświęcona, zawiera fotografie artysty pochodzące z rozmaitych przedstawień, portrety wykonane m.in. przez Edwarda Hartwiga, a także karykatury. Przy stoliku wypożyczonym z kawiarni Czytelnik zamontowano słuchawki z fragmentami rozmowy Holoubka i Tadusza Konwickiego.

Bohater ekspozycji mówił w czwartek, że działalność Instytutu powinna "służyć potrzebie zanotowania charakteru i postaci teatru polskiego, tego czym on jest, w porównaniu ze skalą dawną i z tym co się wydarzyło w ostatnim czasie".

Instytut Teatralny powstał w Warszawie w 2003 roku. Ważną częścią Instytutu w momencie jego powołania stał się Dział Dokumentacji Teatralnej Związku Artystów Scen Polskich. Poprzednia siedziba Instytutu mieściła się w siedzibie ZASP.

W skrzydle zachodnim Instytutu mieszczą się biura działu dokumentacji. W skrzydle wschodnim jest czytelnia i biblioteka teatralna. W Instytucie funkcjonuje także Księgarnia teatralna Prospero oraz sala prób teatralnych.

Szefem Instytutu jest Maciej Nowak, który był m.in. redaktorem "Gońca Teatralnego" i "Ruchu Teatralnego", kierował też gdańskim Teatrem Wybrzeże.

Instytut posiada największe archiwum teatrologiczne w Polsce ze świadectwami polskiego życia teatralnego od 1945 roku. Zbiory są bezustannie uzupełniane i opracowywane.

W Dziale Dokumentacji Instytutu można znaleźć ponad osiem milionów wycinków prasowych i dwa miliony fotografii.