Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
2006

15.11.2006 Sejm: Kaszubi, strzeżcie swego dziedzictwa

GAZETA WYBORCZA

W parlamencie mówiono we wtorek po kaszubsku. Posłowie zaapelowali do młodzieży o kultywowanie języka i kultury Kaszub

Sejm podjął uchwałę z okazji 50. rocznicy utworzenia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W tekście przyjętym przez aklamację posłowie napisali m.in., decease że "społeczna i konsekwentna praca wielu jego członków, pomimo niechęci komunistycznych władz, umożliwiła przetrwanie w kaszubskich domach rodzimego języka i tradycji. Zaś po 1989 r., w wolnej Polsce, Kaszubi już bez przeszkód mogli się włączyć do budowy pomyślności Rzeczpospolitej, której zawsze byli wierni, a ich język otrzymał status języka regionalnego".

Politycy przytoczyli słowa Jana Pawła II wypowiedziane 11 czerwca 1987 r. w Gdyni: "Drodzy braci i siostry Kaszubi! Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości".

Uchwałę odczytał - oczywiście po kaszubsku - pomorski poseł Kazimierza Kleina (PO). Inicjatorem jej przyjęcia był Kaszubski Zespół Parlamentarny, do którego należy 11 osób - m.in. Kazimierz Plocke (PO), Jarosław Sellin (PiS).

W budynku sejmowym otwarto wystawę "Kaszubi - kultura i język". - Zaprezentowaliśmy kilkusetletni dorobek piśmiennictwa kaszubskiego: od pierwszych druków z okresu reformacji, po takie obszary jak internet, gdzie kaszubszczyzna jest już trwale obecna - mówi Artur Jabłoński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.